مراسم ویژه «هفته آگاهی از مغز» و افتتاح «پردیس مغز من» با حضور معاون اول رییس جمهوری در باغ کتاب تهران برگزار می شود

تاریخ : 1397/12/05

تعداد بازدید : 550

4.3 امتیاز از 6 رای

هفته آگاهی از مغز در پنجمین روز از برگزاری این رویداد علمی ، شاهد برپایی یک مراسم ویژه با حضور معاون اول محترم رئیس جمهور و جمعی دیگر از مقام ها و شخصیت های آموزشی، علمی و دانشگاهی کشورمان در محل باغ کتاب تهران است .

در پنجمین روز هفته آگاهی از مغز که امسال برای چهارمین سال متوالی به ابتکار و حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی از چهارم تا یازدهم اسفندماه امسال در سطح کشور برگزار می شود، "پردیس مغز من " به عنوان یک مرکز علم تخصصی مغز توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری  افتتاح خواهد شد.

 

احداث نخستین پردیس "مغز من"  کشور در تهران  بستر مناسبی را برای افزایش دانش و آگاهی اقشار مختلف مردم بویژه دانش آموزان و دانشجویان با  ساختار، عملکرد و توانمندی های مغز فراهم می کند.

 

این مرکز علمی از پنج بخش ساختار مغز، مغز های متفاوت، مغز سلولی، مغز های آینده و بخش شناختی تشکیل و نوزده ابزار و تجهیزات مشتمل بر سنجش اعصاب، شبیه سازی ام آر ای ، بازی های شناختی، مغز شفاف، سیستم بینایی ، تاریخچه شناخت مغز و دیگر حوزه های علوم اعصاب شناختی و دانش شناختی که توسط محققان کشور ساخته شده است، در این مرکز راه اندازی می شود.

 

از سوی دیگر بخشی از فیلم "کاپیتان من" با حضور بهرام رادان تهیه کننده و راوی فیلم و سیاوش صفاریان پور کارگردان این فیلم، در جهت افزایش دانش و آگاهی عمومی مردم نسبت به ساختار و عملکرد مغز با هدف ارتقای بهداشت و سلامت مغز در سطح جامعه نیز همزمان با برگزاری این مراسم ویژه در محل باغ کتاب تهران به نمایش در می آید. 

 

مطالعات در ارتباط با شناخت مغز فرصتی است که اجازه می دهد جامعه درباره پیشرفت های انجام شده پیرامون تحقیقات مغزی همانند پیشرفت در تشخیص بیماری ها ، درمان و پیشگیری از اختلالات مغزی نظیر آلزایمر، پارکینسون، اسکیزوفرنی و افسردگی ،اطلاعات و آگاهی بیشتری کسب کند.

 

سرمایه گذاری و حمایت ها درحوزه دانش مغز و علوم شناختی با توجه به کارکردهای آن ، امروزه در ایران و دیگر کشور های مختلف روز به روز بیشتر شده و دامنه علوم شناختی و تاثیر گذاری آن در جوامع، ابعاد وسیع تری پیدا کرده است. 

 

براساس این گزارش در هفته آگاهی از مغز ،  برنامه های متنوعی برای آشنا کردن قشرهای مختلف دانش آموزی، دانشجویی و مردم در ارتباط با ساختار , عملکرد و توانایی های مغز در نقاط مختلف کشور برگزار می شود تا سطح آگاهی و شناخت دانش آموزان و عموم مردم از مغز و توانایی آن افزایش یافته و گام های موثری برای توسعه و ترویج دانش علوم شناختی در سطح کشور برداشته شود.

 

 در هفته آگاهی از مغز تلاش می شود با اجرای برنامه ‌های گوناگون آموزشی و علمی نسبت به ارتقای بهداشت و توانمند سازی مغز و راه های جلوگیری از کاهش توانایی مغز با همکاری سازمان های مختلف از جمله آموزش و پرورش، شهرداری تهران، سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت علوم و سازمان‌های مردم نهاد  اطلاع رسانی شود و به منظور افزایش دانش در حوزه ذهن و مغز درهفته اگاهی از مغز سه همایش دانشجویی در دانشگاه ها و پنج سمینار دانش آموزی در سطح مدارس و  پژوهشسراها  برگزار می شود.

 

در حوزه نشر نیز نشست هم اندیشی با عنوان توسعه نشر در علوم شناختی با حضور مدیران ستاد توسعه علوم شناختی و با شرکت ناشران، مولفان و مترجمین برجسته کشور در هفتم  اسفند ماه در کتابخانه ملی ایران در تهران برپا خواهد شد و طرح "سفیران مغز و شناخت " یکی دیگر از برنامه ها  برای افزایش آگاهی ها نسبت ذهن و مغز است که در سطح 90 فضای آموزشی در تهران به اجرا در می آید .  

 

به موازات اجرای برنامه های متنوع آموزشی و علمی در راستای ترویج و گسترش دانش مغز و شناخت در حوزه علوم شناختی همچنین کمپین انجمن های علمی دانشجویی مغز و شناخت در بیست مرکز دانشگاهی در سطح کشور برگزار می شود و علاوه بر پخش ویژه برنامه های علمی و آموزشی  در ارتباط با هفته آگاهی از مغز از شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی ، روزنامه های دیواری و اینفوگرافی هایی نیز در مدارس، فرهنگسراها و معابر و مکان های عمومی نصب و در معرض دید همگان قرار می گیرد.

 

نظر شما