دبیر ستاد توسعه علوم شناختی : استفاده آحاد مردم از فن آوری های علوم شناختی یک ضرورت است

تاریخ : 1397/12/08

تعداد بازدید : 365

5 امتیاز از 8 رای

دکتر" مجید نیلی " دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در مراسم آیین هفته آگاهی از مغز و راه اندازی "پردیس مغز من " با حضور معاون اول رییس جمهوری در باغ کتاب تهران، گفت: ترویج و توسعه فن آوری های علوم شناختی در جامعه و استفاده آحاد مردم از این فن آوری های یک ضرورت است و ستاد به تلاش های خود در این مسیر ادامه می دهد.

دکتر " نیلی "، همچنین کاربرد علوم شناختی درمسائل کلان اجتماعی و تغییرنگرش و افزایش تاب‌آوری در برابر مشکلات جامعه را یکی از اهداف توسعه علوم شناختی در سال‌های آینده عنوان کرد و گفت: درک ما از شرایط می‌تواند پایداری و تاب‌ آوری جامعه را افزایش دهد.

 

وی  دراین مراسم که معاون علمی و فن آوری رییس جمهور، وزیر علوم ، تحقیقات و فن آوری  ، مشاور عالی معاون علمی رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی ، قائم مقام وزیر بهداشت و جمعی دیگر از مقام ها و شخصیت های علمی ، فرهنگی و آموزشی شرکت داشتند، گفت: امروزه سرمایه بزرگ هر کشور، سرمایه شناختی آن ملت است و ستاد توسعه علوم شناختی تلاش می کند علوم و فن آوری شناختی از مقطع پیش دبستانی تا دانشگاه توسعه یابد.

 

وی با بیان اینکه امروزه علوم شناختی در جایگاهی قرار دارد که فرصت مناسبی برای حضور جوانان ایجاد کرده است، افزود: در پنج سال اول فعالیت ستاد توسعه علوم شناختی ، تمامی  تلاش ها معطوف به توسعه زیرساخت‌های موجود در کشور شد و در پنج سال آینده  این حرکت با سرعت بیشتری ادامه می یابد و امید است علاوه بر توسعه علوم در کشور ، دانش در حوزه های مختلف را به دیگر کشورها نیز صادر کنیم.

 

دبیر ستاد توسعه علوم شناختی با اشاره به اینکه این ستاد در پنج سال گذشته در حوزه علوم شناختی و مغز اقدامات و فعالیت های مهم و موثری انجام داده است ، گفت: کارکرد‌های مغز همواره یکی از سووال‌های بشر بوده و این ستاد تلاش کرد تا زیرساخت‌های اولیه در امر تقویت نیروی انسانی را فراهم سازد و مانع از مهاجرت نیرو‌های انسانی فرهیخته شود.

 

وی افزود: هدف از برگزاری هفته آگاهی از مغز، آشنایی اقشارمختلف مردم در جامعه با ساختار و عملکرد مغز است و ایجاد پردیس مغز نیز بسترمناسبی را برای افزایش آگاهی محققان و شرکت‌ها در راستای شناخت مغز و رشد این دانش مهیا می کند.


نخستین "پردیس مغزمن " در کشور به عنوان یک مرکز تخصصی علم مغز با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رِییس جمهوردر محل باغ کتاب تهران افتتاح و راه اندازی شد.

نظر شما