با هدف توسعه و گسترش دانش علوم شناختی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی با بیش از چهل مرکز دانشگاهی در استان های کشور همکاری و مشارکت دارد

تاریخ : 1398/01/24

تعداد بازدید : 335

5 امتیاز از 7 رای

دکتر "حسین عزیزی" کارشناس ارشد گروه پژوهش، فن آوری و زیرساخت ستاد علوم شناختی می گوید: ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و پیشبرد اجرای طرح های تحقیقاتی درحال حاضر با بیش از چهل مرکز دانشگاهی در استان های مختلف کشور همکاری و مشارکت دارد.

وی گفت: ستاد علوم شناختی می کوشد با حمایت از طرح های پژوهشی، فرصت ها و بسترهای لازم را برای ارتقای حوزه های شناختی در کشور فراهم آورد و با تامین نیازهای این حوزه در داخل، مسیر دستیابی به خودکفایی و کاهش وابستگی ها را فراهم سازد.

 

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در گفت و گو با بخش خبری این ستاد اعلام کرد: ستاد علوم شناختی راهبرد حمایتی از طرح های پژوهشی را با رویکردهای هدفمند و دارای نتایج و دستاوردهای مشخص پیگیری می کند تا با استفاده از دانش بومی زمینه برای پیشگیری و تسهیل بازتوانی و درمان بیماری ها و نیز ابداعات در بخش فن آوری های علوم شناختی در کشورمان مهیا شود.

 

وی افزود: به منظورتوسعه و گسترش دانش علوم شناختی و بهره مندی محققان و دانش پژوهان از چتر حمایتی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، در 9 مرحله فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی از سوی ستاد توسعه علوم شناختی بیش از دویست طرح پژوهشی و مطالعاتی درحوزه علوم و فن آوری های شناختی در مراکز علمی کشور تحت پوشش حمایت های این ستاد قرارگرفتند.

 

وی یادآور شد:  در راستای فراخوان طرح های پژوهشی و حمایت از اساتید در مراکز علمی و دانشگاهی کشور، محققانی که به شیوه های مختلف در طرح های علوم شناختی مشارکت و یا همکاری دارند، از حمایت های ستاد برخوردار خواهند شد تا از این طریق نسبت به انتقال تجربیات و یافته های علمی و نیز افزایش همکاری های متقابل اقدامات مفیدی در حوزه علوم شناختی صورت پذیرد.

 

به گفته این کارشناس ارشد ستادعلوم شناختی به واسطه حمایت های صورت گرفته، هم اینک طرح های متعددی در زمینه نگاشت مغز، ایمپلنت های مغزی، ارتباط بین مغز و ماشین و سایر حوزه ها در حال اجرا است که نشانگر کسب پیشرفت های علمی و تحقیقاتی گسترده در علوم شناختی می باشد.

 

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی با اشاره به اینکه یکی دیگر از اهداف ستاد توسعه علوم شناختی ایجاد و فعالیت گروه های "پیشران" برای تسریع در اجرای طرح های پژوهشی و زمینه سازی برای بومی سازی تولید، ساخت و تامین تجهیزات و فن آوری های شناختی می باشد، گفت: بر اساس این راهبرد، تاکنون چهار گروه "پیشران" در مراکز تحقیقاتی -دانشگاهی تشکیل شد که فعالیت این گروه ها منجر به تولید فن آوری های بومی و خدمات شناختی می شود.

 

دکتر "عزیزی" اشاره کرد که ساخت انواع دستگاه های ثبت سیگنال های مغزی و تحریک مغزی از جمله دستآورهای اجرای طرح های تحقیقاتی در امر تولید و ساخت فن آوری های شناختی در داخل کشور است و افزود: تلاش ها برای دستیابی به تامین نیازهای داخلی و کاهش وابستگی ها با اجرای دقیق طرح های تحقیقاتی همراه با ارزیابی و نظارت مستمر بر اجرای این طرح ها به عنوان یک اولویت و راهبرد از سوی ستاد توسعه علوم شناختی با جدیت ادامه دارد.

 

وی همچنین اعتمادسازی در میان محققان و نخبگان برای اجرای طرح های تحقیقاتی و حمایت های گسترده از فعالیت های آنان را از برنامه های عملی ستاد توسعه علوم شناختی یاد کرد و گفت: تبادل دیدگاه ها میان مجریان و ناظران طرح های تحقیقاتی برای پیشرفت طرح ها بطور جدی در دستور کار قرار دارد.

 

وی اضافه کرد: در سال گذشته با حمایت های ستاد توسعه علوم شناختی از میان طرح های پژوهشی بخشی از دستاوردهای طرح پیشران پژوهشی درحوزه نورواپتیک و تصویربرداری از مغز در پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی با همکاری مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی و مورد بهره برداری قرارگرفت.

 

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در ادامه این گفت و گو همچنین یادآورشد: ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به منظور تسهیل در امر ارایه طرح های پژوهشی توسط محققان، ساختار ثبت طرح های پیشنهادی را بر اساس تجربه های فراخوان طرح های پژوهشی ستاد و الگوهای معتبر بین المللی، استاندارسازی و به روز رسانی کرده است.

 

وی با بیان اینکه این ساختار بگونه­ای طراحی و تنظیم شده است که پژوهشگر بتواند طرح پیشنهادی خود را به اختصار ولی به طور کامل و با دقت زیاد که قابل ارزیابی کمی و دقیق باشد، ارایه نماید، افزود: ساختارجدید ثبت طرح پژوهشی پیشنهادی علاوه بر ارتقای کیفیت داوری، ارایه پیشنهاد طرح برای پژوهشگر را نیز آسان می­کند و زمینه برای بازبینی، مطالعه و بررسی دقیق طرح در کمیته داروی را سرعت می بخشد.

 

کارشناس ارشد ستاد در این گفت و گو خاطر نشان کرد: در طرح های تحقیقاتی "بازتوانی و ارتقاء توانمندی­ های شناختی"، "پژوهش‌های کاربردی و بنیادی در آموزش و پرورش شناختی"، "پژوهش‌های کاربردی و بنیادی در علوم شناختی زبان (زبانشناسی شناختی"، "پژوهش‌های شناختی مبتنی بر نگاشت مغز"، "توسعه ابزارها و فن آوری­های مطالعه رفتار زمانی-شبکه­ای مغز"، "پژوهش­ های شناختی در حوزه­های بالینی و علوم اعصاب شناختی"، "توسعه فن آوری­های شناختی مرتبط با ارتباط بین مغز و ماشین و مغز با مغز"، و نیز "مطالعات بنیادی و نظریه پردازی در حوزه علوم شناختی" ،"مدل سازی شناختی"  و "روانشناسی شناختی" در اولویت ستاد قرار دارند.

نظر شما