با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی پژوهشکده علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران به دستگاه "تحریک الکتریکی فراجمجمه ای" مجهز شد

تاریخ : 1398/03/27

تعداد بازدید : 425

5 امتیاز از 1 رای

با هدف ترویج دانش علوم شناختی و کمک به تامین تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز مراکز تحقیقاتی و درمانی و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، پژوهشکده علوم اعصاب " بازتوانی عصبی" دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران به دستگاه "تحریک الکتریکی فراجمجمه ای " تجهیز شد.

ستاد توسعه علوم شناختی از یک سو سیاست تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات درحوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد و از طرف دیگر برای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی درمراکز علمی و دانشگاهی فعالیت دارد. 

 

روش تحریک الکتریکی فراجمجمه ای دارای کاربردهای بالینی و توانبخشی بوده و با توجه به نتایج حاصل از تاثیر مثبت این روش درمانی، امروزه تحقیقات گسترده ­ای در شناخت نحوه اثر این شیوه ، افزایش کارایی و اثرگذاری و همچنین امکان بکارگیری آن برای درمان دیگر بیماری­ها و اختلال­ های عصبی-شناختی درحال اجرا است.

 

 طرح ساخت دستگاه تحریک الکتریکی متمرکز فراجمجمه ای با حمایت ستاد علوم شناختی، در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیرآغاز شد و یکی از روش های مورد مطالعه برای درمان اختلالات شناختی و انواع بیماری ­ها است.

 

 شش مرکز دانشگاهی و درمانی سال گذشته با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به سیستم ها و تجهیزات پیشرفته درحوزه های شناختی مجهز شدند. 

 

دکتر "عباس نوروزیان" معاون تحقیقاتی پژوهشکده علوم اعصاب " بازتوانی عصبی" دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران گفت: این مرکز یک دهه پیش فعالیت درمانی و تحقیقاتی خود را آغاز کرد و درحال حاضر با برخورداری از مراکز تحقیقات "الکتروفیزولوژی"، "مغز و اعصاب"، "ضایعات مغزی و نخاعی" ، "ام اس "و "پزشکی ورزشی  " سالانه به پنجاه هزار مراجعه کننده خدمات ارایه می دهد.

 

ستاد توسعه علوم شناختی می کوشد با فراهم آوردن زمینه های حمایتی، فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی گسترده تری را برای دانشجویان، اساتید و متخصصان در حوزه های علوم شناختی مهیا کند و گامی عملی در امر تربیت کارشناسان در حوزه های علوم شناختی برداشته شود.

 

نظر شما