مطالعات پژوهشی طراحی وساخت سیستم"تحریک عمقی مغز"با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی توسط محققان کشورمان آغاز شد

تاریخ : 1398/03/28

تعداد بازدید : 824

4.9 امتیاز از 9 رای

اولین نشست آغاز مطالعات پژوهشی طراحی و ساخت سیستم پیشرفته "تحریک عمقی مغز" با حضور ناظرین و مجریان فنی و پزشکی اجرای این طرح در محل پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران برگزار شد.

دکتر "محمد حسین مقامی " کارشناس ارشد کارگروه "ایمپلنت مغزی " ستاد توسعه علوم شناختی طی سخنانی برگزاری این نشست را در جهت هماهنگی میان محققان و متخصصان رشته های فنی و پزشکی برای تعیین دستآوردها و ایجاد زمان بندی برای پیشبرد اهداف این پروژه مهم ملی در یک دوره زمانی دو و نیم ساله اعلام کرد.

 

وی گفت: براساس این طرح مطالعاتی – پژوهشی ، سیستم "تحریک عمقی مغز " با تلاش نیروهای داخلی و در جهت تامین منافع کشور و بومی سازی تجهیزات و ابزارهای شناختی برای درمان بیماری های شناختی از جمله بیماری پارکینسون طراحی و ساخته می شود.

 

وی افزود: این سیستم مشابه نوع خارجی تحریک عمقی مغز خواهد بود و یک گام بسیار مهم برای درمان بیماری های شناختی به حساب می آید.

 

دکتر "مقامی " با اشاره به اهمیت و جایگاه دانش علوم شناختی در تامین نیازهای آحاد جامعه و سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در حوزه های علوم شناختی، یادآور شد: با تلاش های گسترده ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی درحال حاضر حدود دو هزار محقق و 40 مرکز دانشگاهی در امر اجرای طرح های مطالعاتی – پژوهشی با این ستاد همکاری و مشارکت دارند.

 

وی اضافه کرد: تشکیل تیم های تحقیقاتی یکی از اولویت های مهم ستاد توسعه علوم شناختی محسوب می شود و شکل گیری گروه "پیشران ایمپلنت مغزی " به عنوان یکی از بزرگ ترین تیم های پژوهشی تحت حمایت این ستاد، یک دستاور اساسی برای ایجاد تعامل میان محققان و متخصصان  حوزه های مختلف است.

 

از سوی دیگر دکتر " امید شعاعی" مدیر تیم مطالعاتی – پژوهشی طراحی و ساخت سیستم "تحریک عمقی مغز"  نیز در این نشست گفت: طراحی متجمع مداری تحریک عمقی مغز یک پروژه با ابعاد ملی و کلیدی در حوزه فنی و درمانی برای درمان بیماری های در حوزه شناختی محسوب می شود.

 

وی افزود: برای اجرای این طرح تحقیقاتی و فنی ، 26 محقق و متخصص در 8 رشته علمی از 4 دانشگاه و 2 شرکت دانش بنیان مشارکت دارند.

 

دکتر "شعاعی"  با قدردانی از حمایت ها و اقدامات ستاد توسعه علوم شناختی برای اجرای این طرح بسیار مهم و حیاتی ، ابراز امیدواری کرد،  با طراحی و ساخت سیستم "تحریک عمقی مغز " زمینه برای بومی سازی تجهیزات و ابزارهای داخلی فراهم شده و درمان بیماری های شناختی از جمله پارکینسون با صرف کمترین هزینه در داخل کشور صورت گیرد.

 

دراین نشست محققان و متخصصان رشته های مختلف فنی و پزشکی نیز هریک دیدگاه ها و نقطه نظرات خود در قبال همکاری و مشارکت واحدهای علمی و تخصصی خود در امر ساخت و طراحی تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز سیستم" تحریک عمقی مغز"  را بیان داشتند.

نظر شما