محققان با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی موفق به طراحی و ساخت " الکترود چند آرایه " در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدند

تاریخ : 1398/04/19

تعداد بازدید : 709

5 امتیاز از 5 رای

دکتر"عباس حق پرست " استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مجری یک طرح مطالعات پژوهشی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی اعلام کرد: " الکترود چند آرایه " برای ثبت سیگنال های مغزی با تلاش جمعی از محققان و پژوهشگران جوان مرکز تحقیقات علوم اعصاب این دانشگاه و پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این الکترود با همکاری  مشترک مرکز تحقیقات علوم اعصاب و مرکز تحقیقات لیزر و فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد و قادر است بطور همزمان فعالیت نورونی قشر حرکتی از 32 الکترود با آرایش چهارگانه را ثبت نماید.

 

دکتر حق پرست افزود: با طراحی این الکترود چند آرایه ، گامی بسیار مهم برای بومی سازی ساخت این الکترود در داخل کشور برداشته شده است.

 

به گفته وی ساخت این الکترود چند آرایه دارای پیچیدگی های خاصی بوده و در آزمون اولیه با حدود 70 درصد (ثبت سیگنال 11 الکترود از 16 کانال بطور همزمان) از کارآیی بسیار خوبی برخوردار است .

 

وی یادآور شد: هدف از طراحی این الکترود چند آرایه در این مرحله ، ساخت نمونه آزمایشی و بررسی عملکرد آن مورد توجه بود و در مراحل بعدی با تعریف طرح های تحقیقاتی امکان استفاده عملی در مطالعات گوناگون فراهم خواهد شد.

 

این محقق می افزاید: این الکترود چند آرایه بسیار کوچک و قابل حمل است و انطباق پذیری بالایی با انواع پارادایم های الکتروفیزیولژی در شرایط بی هوش، هوشیار در آزمون های رفتاری و سیستم های ثبت بی سیم دارد.

 

این محقق همچنین تصریح کرد: آزمایشات اولیه از کاربرد این نوع الکترود برای ثبت فعالیت  نورونی قشر حرکتی موجود زنده ( موش صحرایی) موفقیت آمیز بود و این فن آوری با دارا بودن ظرافت و پیچیدگی در قیاس با مشابه خارجی آن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و با تجاری سازی آن ، زمینه فعالیت های پژوهشی محققان افزایش می یابد.

نظر شما