کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی: دستیابی به فن آوری و خدمات شناختی در کشور از اهداف حمایت از طرح های پژوهشی درحوزه علوم شناختی است

تاریخ : 1398/05/26

تعداد بازدید : 494

5 امتیاز از 5 رای

کارشناس ارشد گروه پژوهش فن آوری و زیر ساخت ستاد توسعه علوم شناختی می گوید: یکی از اهداف مهم ستاد توسعه علوم شناختی در حمایت از طرح های پژوهشی در حوزه علوم شناختی، دستیابی به فن آوری و خدمات شناختی در کشور است.

دکتر "حسین عزیزی" در نشست کارگروه بررسی طرح های پژوهشی گفت: در دهمین مرحله از فراخوان طرح های پژوهشی ستاد توسعه علوم شناختی، محققان و پژوهشگران 31 مرکز علمی کشور بیش از پنجاه طرح در حوزه های دانش علوم شناختی را برای بررسی، ارزیابی و داوری به این ستاد ارایه دادند.

 

وی افزود: این فراخوان با تمرکز جدی بر مسائل شناختی فراگیر جامعه و به منظور توسعه هم افزایی پایان نامه ها و رساله های دانشجویی  و در راستای رسیدن به اهداف مشخص در حوزه علوم شناختی از اواسط خردادماه تا تیرماه امسال برگزار شد.

 

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی یادآور شد: بررسی طرح های ارایه شده در قالب طرح های دسته "ج"  که ترکیبی از پایان نامه ها است و در مراکز علمی و در چند مرحله مورد ارزیابی قرار گرفته، به داوری خارج از ستاد توسعه علوم شناختی نیاز نداشته و روند بررسی آنها  سریعتر صورت می گیرد.

 

وی اضافه کرد: نتایج ارزیابی و داوری طرح های جدید در دهمین فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی ستاد توسعه علوم شناختی هفته آینده اعلام خواهد شد.

 

کارشناس ارشد ستاد با بیان اینکه تمرکز جدی ستاد توسعه علوم شناختی در حمایت از اجرای طرح های پژوهشی با هدف تامین نیازهای داخلی درحوزه های علوم شناختی و کاهش میزان وابستگی است، گفت: در نتیجه 9 مرحله فراخوان حمایت از طرح­های پژوهشی، بیش از 200 طرح پژوهشی و مطالعاتی در حوزه علوم و فن آوری ­های شناختی در مراکز علمی کشور تحت پوشش چتر حمایتی ستاد توسعه علوم شناختی قرار گرفتند.

 

وی همچنین افزود: در سال های اخیر بیش از هشتاد طرح پژوهشی و دارای اولویت  با حمایت های ستاد توسعه علوم شناختی اجرا و به اتمام رسیده است.

 

کارشناس ارشد ستاد با اشاره به اینکه  طرح­ های پژوهشی و توسعه فن آوری، خصوصا در حوزه­ی علوم پایه، مشروط به مشخص بودن فازهای بعدی طرح برای رفع نیازهای جامعه و توسعه اقتصاد دانش بنیان مورد بررسی قرار می­گیرند، یادآورشد: حمایت از محققان برجسته علاقه مند به مهاجرت به حوزه علوم و فن آوری‌ های شناختی که تاکنون در این زمینه فعالیت متمزکزی نداشته اند، نیز مورد توجه قرار دارد.

 

وی همچنین توضیح داد : "بازتوانی و ارتقاء توانمندی­ های شناختی"، "پژوهش‌های کاربردی و بنیادی در آموزش و پرورش شناختی"، "پژوهش‌های کاربردی و بنیادی در علوم شناختی زبان (زبانشناسی شناختی)"، "پژوهش‌های شناختی مبتنی بر نگاشت مغز"، "توسعه ابزارها و فن آوری ­های مطالعه رفتار زمانی-شبکه­ ای مغز"، "پژوهش­ های شناختی در حوزه­ های بالینی و علوم اعصاب شناختی"، "توسعه فن آوری­های شناختی مرتبط با ارتباط بین مغز و ماشین و مغز با مغز"، و نیز "مطالعات بنیادی و نظریه پردازی در حوزه علوم شناختی" ،" مدل سازی شناختی"  و "روانشناسی شناختی" از جمله طرح های تحقیقاتی در این فراخوان در اولویت ستاد قرار دارند.

 

دکتر عزیزی حمایت از طرح های مشترک پژوهشی در حوزه های علوم شناختی میان محققان ایرانی داخل کشور و محققان ایرانی مقیم خارج از کشور را مورد تاکید مجدد قرار داد. به گفته وی در همین ارتباط درحال حاضر چندین طرح مشترک پژوهشی در حوزه های دانش علوم شناختی با مشارکت محققان داخلی و مقیم خارج از کشور در مراکز علمی و تخصصی در حال اجرا است.

نظر شما