مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی: ایران جزء 10 کشور برتر جهانی در تولید "دانش اعتیاد " است

تاریخ : 1398/05/30

تعداد بازدید : 666

5 امتیاز از 5 رای

مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در امور آموزش و رییس سیزدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد اعلام کرد: کشور مان با تلاش محققان ، پژوهشگران و اساتید مراکز علمی و تخصصی ، جزء 10 کشور برتر جهانی در تولید "دانش اعتیاد" جای دارد.

وی با اشاره به اینکه در نتیجه تلاش های انجام شده ، موفقیت های چشمگیری در حوزه پیشگیری، مداخله و درمان اعتیاد  در سطح کشور بدست آمده است ، گفت:  اعتیاد عامل پیچیده اختلال است و جنبه های اجتماعی، روانی، زیستی و پزشکی را درگیر کرده و اثرات  بیولوژیک اعتیاد و عوارض آن بسیار است و می تواند عامل بیماری سرطان باشد.

 

دکتر "محمدتقی جغتایی" در مراسم گشایش این رویداد بین المللی و تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی با حضور جمع کثیری از دانشجویان ، محققان ، اساتید و مسوولان نهادهای آموزشی ،پزشکی و درمانی و پژوهشگرانی از چندین کشور دیگر، افزود: اعتیاد مساله ای بین رشته ‌ای است که درمان‌ های روانپزشکی، روان‌ شناختی و روانشناسی و پزشکی در کنار ارائه راهکارهای اقتصادی و فرهنگی ، سبب درمان و حل مشکلات در زمینه اعتیاد می شود.

 

رییس کنگره بین المللی دانش اعتیاد با قدردانی از مشارکت و همکاری تمامی نهادها و ارگان های مختلف برای مقابله با این پدیده اجتماعی و تاکید بر اینکه امروزه ایران به عنوان پیشگام در مبارزه با مواد مخدر شناخته می شود، تصریح کرد: اعتیاد دیگر جرم تلقی نمی شود بلکه تلاش است با درمان و تصمیم‌ گیری‌های مناسب این معضل اجتماعی حل شود.

 

دکتر "آفرین رحیمی موقر " دبیر علمی این رویداد نیز در سخنانی گفت: خوشبختانه پژوهش درباره مسئله اعتیاد در کشورمان در حال گسترش است و  هر ساله مقالات بسیاری درارتباط با این حوزه در نشریات بین المللی چاپ و منتشر می شود.

 

وی با بیان اینکه تصمیم های مدیریتی درباره مقابله با مواد مخدر باید مبتنی بر دانش اعتیاد و با نگاه بومی اتخاذ شود، خاطرنشان کرد: تصمیم گیری ها در ارتباط با معضل اعتیاد می بایست بر مبنای علم و دانش باشد که این امر سیاستگذاران را در اجرای برنامه های مقابله ، پیشگیری ، درمان و توانبخشی یاری می رساند.

 

دبیر علمی این کنگره همچنین تاکید کرد: ایران در تولید علم و دانش درارتباط با  اعتیاد در جایگاه رفیعی در میان کشورهای جهان قرار دارد و افزود: کنترل و مهار مصرف تزریقات مواد مخدر و نیز مهار بیماری "اچ آی وی " دراثر مصرف مواد مخدر دو دستآورد مهم در حیطه اعتیاد ناشی از همکاری و مشارکت فعالانه مسوولان و دانشمندان در کشور است.

 

وی با اشاره به اینکه ارایه بهترین راهکارها در برابر معضل اعتیاد مستلزم استفاده موثر و سازنده از دانش علمی و تخصصی است ، گفت: هرگونه تصمیم گیری و تصمیم سازی موثرتر در این زمینه می بایست مبتنی بر دانش باشد و شکاف میان دانش و تصمیم گیری باید برداشته شود.

 

سیزدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد امسال با شعار "تصمیم گیری مبتنی بر دانش  " برگزار شد تا سیاستگذاران و تصمیم گیرندگان در حوزه اعتیاد از نقطه نظرات و دیدگاه های علمی و تحقیقاتی اساتید، محققان و پژوهشگران در تصمیمات خود در ارتباط با دانش اعتیاد استفاده نمایند.

 

پیشگیری از اعتیاد، درمان ، بازتوانی و پرستاری اعتیاد، بیولوژی ، ژنتیک و فارماکولوژی اعتیاد ، آموزش در اعتیاد ، ارزیابی های تشخیصی ، سم شناسی و شیمی مواد مخدر از جمله محورهای سیزدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد است که توسط اساتید و صاحبنظران مورد بررسی و تبادل نظر قرار می گیرد و روانشناسی و روانپزشکی اعتیاد، کاهش آسیب ها، بیولوژی اعتیاد و علوم اعصاب و نیز اعتیاد های رفتاری از دیگر محورها و مباحث این رویداد بین المللی است.  

 

در مدت سه روز پربایی این کنگره ، سخنرانی ها متعدد ، پانل های تخصصی، کارگاه های آموزشی با ارایه مقالات و سایر تولیدات علمی در رشته ها و موضوعات مختلف از جمله علوم پایه، بالینی، انسانی، اجتماعی، حقوقی نیز برپا خواهد شد.

 

 این رویداد علمی توسط مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران و مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و نیز شماری از مراکز علمی و تحقیقاتی  به مدت سه روز از سی ام مرداد ماه در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران گشایش یافت.

نظر شما