دکتر خرازی : مغز مینیاتوری برای شناسایی علل اختلالات رشدی در کودکان در حال تولید است

تاریخ : 1398/07/20

تعداد بازدید : 656

5 امتیاز از 5 رای

دکتر " سید کمال خرازی " مشاور عالی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در امور توسعه علوم شناختی در دومین سمپوزیوم مبانی عصبی شناختی در اختلالات رشدی در دانشگاه خوارزمی گفت: برای بررسی و شناسایی علل اختلالات رشدی در کودکان، محققان و دانشمندان در کشور در حال تولید مغز انسان در مقیاس بسیار کوچک هستند.

وی در این نشست علمی که جمع کثیری از اساتید، صاحبنظران، متخصصان و دانشجویان حوزه های علوم اعصاب شناختی و علوم شناختی شرکت داشتند ، گفت تولید مغز مینیاتوری در حکم ایجاد آزمایشگاهی برای محققان کشور است تا بتوانند اختلالات رشدی را بررسی کنند.

 

دکتر خرازی با بیا ن اینکه ریشه اختلالات رشدی درعوامل ژنتیکی است افزود: امروزه با پیشرفت علم ژنتیک و امکان پذیر شدن تهیه نقشه ژنتیک هر فرد راههای درمان و معالجه اختلالات ژنیتکی فراهم شده است و بخصوص با اصلاح ژنها در دوران کودکی می توان از اختلالات رشدی کودکان جلوگیری کرد.

 

مشاور عالی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در امور توسعه علوم شناختی همچنین با اشاره به پیشرفتهای علمی و تخصصی در حوزه های علوم اعصاب و علوم شناختی خاطر نشان کرد : در حال حاضر با توسعه حوزه روانپزشکی محاسباتی دانشمندان با بررسی مدارهای مغزی قادرند عامل بروز اختلالات رشدی و عصبی را شناسایی  و به اصلاح آن بپردازند، زیرا مدارهای مغزی در بروز این اختلالات نقش کلیدی دارند.

 

وی  با بیان اینکه امروزه سبک و شیوه زندگی مردم در افزایش اختلالات عصبی مؤثر بوده است، گفت : باید نسبت به عوامل  و ریشه های  بروز اختلالات رشدی و اختلالات عصبی نگاه جامع تری داشت و با برنامه ریزی دقیق از جمله اصلاح سبک زندگی و با اقدامات زود هنگام در شناسایی اختلالات رشدی کودکان و اصلاح آن با این پدیده رو به افزایش مقابله کرد.

 

دکتر خرازی استفاده از فناوریهای پیشرفته تحریک عمقی و سطحی مغز مانند تحریکات الکتریکی، مغناطیسی، صوتی، نورواپتیک و غیره را از جمله امکانات و راه های درمان اختلالات عصبی و شناختی بر شمرد و گفت : تحقیقات در این زمینه ها در داخل کشور در حال پیگیری و اجراست .

 

دکتر خرازی اضافه کرد با گسترش کلینیک های مغز و شناخت، می توان به درمان اختلالات شناختی از طریق فناوریهای نوین اقدام کرد.

نظر شما