معرفی طرح پژوهشی تحت حمایت ستاد علوم شناختی در حوزه اعتیاد درکانال آپارات

تاریخ : 1398/07/30

تعداد بازدید : 518

5 امتیاز از 2 رای

با هدف ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و ایجاد علاقمندی به ابعاد مختلف این دانش، ویدئو کلیپی با معرفی طرح پژوهشی تحت حمایت ستاد علوم شناختی در حوزه اعتیاد درکانال آپارات ستاد انتشار یافت.

یافته های علمی و مطالعاتی نشان می دهد ورزش های هوازی ملایم تا متوسط نقش مهمی در توانبخشی رفتاری-شناختی ناشی از بیماری های مغز بویژه اعتیاد ایفا می کند و به عنوان یک روش غیردارویی می توانند درکلینیک های ترک اعتیاد و مراکز بازتوانی مصرف دارو مورد استفاده قرار گیرند.

 

براساس مطالعات پژوهشی انجام شده، ورزش ‌های هوازی قادرند تغییرات وسیع شبکه‌ های مغزی و اختلالات شناختی و رفتاری را در بسیاری از بیماری های مغزی، به صورت برگشت ‌ناپذیر اصلاح نمایند.

 

محققان مرکز تحقیقات فیزیولوژی سمنان در یک پروژه تحقیقاتی روی مدل های آزمایشگاهی اعتیاد نشان داده اند که موش های معتاد نر و ماده در مرحله ترک اعتیاد ، اختلالات رفتاری، شناختی و بیوشیمایی نشان می دهند. در این طرح پژوهشی، موش ها  در ترک اعتیاد در معرض فعالیت های ورزشی هوازی با شدت های ملایم تا شدید روزانه به مدت 30 دقیقه و به مدت چهار هفته قرار گرفتند و بعد از اتمام فعالیت های ورزشی، رفتارهای اضطرابی، فعالیت های شناختی و تغییرات فاکتورهای مهم مغزی و سرم از جمله فاکتور پیشن برنده رشد مغزی و کورتیکوستون سرم اندازه گیری شد.

 

نتایج مطالعات نشان داد که علیرغم تفاوت های مختصری که در هر دو جنس دیده شد، ورزش هوازی از شدت ملایم تا متوسط توانستند بسیاری از اختلالات شناختی-رفتاری و بیوشیمایی ناشی از اعتیاذ به مرفین در مرحله ترک را اصلاح کنند. بعلاوه در طراحی الگوهای ورزشی مناسب به منظور بازتوانی رفتاری- شناختی درافراد معتاد به مواد مخدر نتایج نشان می دهد ورزش شدید نه تنها اثرات مثبت نداشت، بلکه بعضی از اختلالات بیوشیمایی را تشدید می کند.

 

 علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس  https://www.aparat.com مراجعه نمایند.

نظر شما