کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی: فعالیت درحوزه ساخت ابزارهای تحریک غیرتهاجمی مغز اقدامی نویدبخش برای مطالعه مغز و افزایش کیفیت زندگی بیماران است

تاریخ : 1398/08/12

تعداد بازدید : 533

5 امتیاز از 6 رای

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و عضو کارگروه ایمپلنت مغزی این ستاد، فعالیت در حوزه ساخت ابزارهای تحریک غیرتهاجمی مغز را اقدامی نویدبخش برای افزایش کیفیت زندگی بیماران و مطالعه مغز دانست.

دکتر "محمد حسین مقامی " گفت: برگزاری چالش طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز به صورت دقیق و قابل کنترل، بعنوان اولین فعالیت ستاد در حوزه برگزاری این گونه چالش‌­ها است که با توجه به منابع نیروی انسانی، مراکز تخصصی، مراکز فناوری و زیرساخت­‌های مناسب موجود در کشور هدف گذاری شده است.

 

وی افزود: مطالعات انجام‌شده در سال‌های اخیر، تحریک سلول‌های عصبی مغز با روش‌های مختلف غیرتهاجمی شامل تحریک الکتریکی، الکترومغناطیسی، نوری، و فراصوتی را به عنوان راه ‌حل هایی با ارزش برای بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، وزوز گوش، دردهای مزمن و سایر موارد مشابه پیشنهاد کرده است.

 

به گفته وی با توجه به هزینه مناسب، امکان دسترسی به ایمنی قابل ‌قبول این روش‌ ها، و از همه مهمتر امکان پیاده ‌سازی مدارهای مرتبط با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فنی و مهندسی داخل کشور، می توان به ساخت دستگاه ‌هایی برای تحریک غیرتهاجمی و عمقی مغز مبادرت ورزید.

 

کارشناس ارشد ستاد گفت: شرکت‌های دانش بنیان، اساتید و پژوهشگران دانشگاه‌ها، مخترعان و گروه‌های دانشجویی در این چالش که از ۱۵ مهر ۹۸ آغاز شده طرح های خود را ارایه کرده اند و پس از بررسی طرح ها در کمیته داوران، طرح‌های منتخب مجوز ورود به مراحل بعد را دریافت کردند.

 

به گفته وی در این میان ، 23 طرح در مدالیته های مختلف از شرکت ها و دانشگاه­ هایی از شهرهای تهران، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، بیرجند، و قزوین در مراحل بعد با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

 

 وی می افزاید: این چالش در دو مرحله ادامه پیدا می‌کند و در مرحله اول، پیشنهاد دهندگان پروپوزال‌های برگزیده شده توسط کمیته داوران، حداکثر تا تاریخ ۱۵ دی ۹۸ فرصت خواهند داشت مستندات و شبیه‌سازی رایانه‌ای ایده خود را مطابق با قواعد ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی آماده و جهت ارزیابی ارائه نمایند.

 

مقامی گفت : در پایان این مرحله و پس از داوری تخصصی، به ۵ تیم برتر در مدالیته الکتریکی که با شایستگی بیشتر از سایر طرح ‌ها نتایج خود به همراه پیشنهاد پیاده‌سازی فیزیکی طرح مدنظر را ارائه و از آن دفاع کرده باشند، مجوز ورود به مرحله دوم داده خواهد شد تا با استفاده از حمایت مالی ستاد برای پیاده‌سازی عملی ایده خود و دریافت جایزه نقدی ویژه به رقابت بپردازند.

 

این کارشناس ارشد ستاد یادآورشد: در مرحله دوم که مربوط به ساخت دستگاه در مدالیته الکتریکی و آزمایش آن اختصاص دارد، برگزیدگان داوری تخصصی مرحله اول، ۴ ماه فرصت خواهند داشت (حداکثر تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۹۹) تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک “نمونه آزمایشگاهی” برای پیاده‌سازی ایده پیشنهادی خود ارائه نمایند

 

مقامی اضافه کرد: همچنین به ۳ تیم برتر در سایر مدالیته‌ها (الکترومغناطیسی، فراصوت، نوری، یا …) که با شایستگی بیشتر از سایر طرح‌ها نتایج شبیه‌سازی رایانه‌ای خود در مرحله اول را ارائه و از آن دفاع کرده باشند، جایزه نقدی اعطاء خواهد شد.

 

به گفته وی با مطالعه و بررسی سیستم‌های موجود و مدالیته‌های مختلف تحریک مغز، ایده مدنظر باید قابلیت رقابت درمشخصات فنی در زیرشاخه مربوطه را داشته باشد، بطوری که میدان الکتریکی، میدان مغناطیسی/الکترومغناطیسی، سیگنال‌های فراصوت و یا هر کمیت دیگری که قابلیت ایجاد تحریک در مغز داشته باشد باید بتوانند در نقطه مورد نظر در عمق مغز، به صورت متمرکز و با شدت معلوم ایجاد تحریک کرده و در مابقی نواحی مغز از آستانه ایجاد تحریک کمتر باشد و نباید هیچ آسیب خاصی برای بافت مغز ایجاد کنند.

نظر شما