مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی: کشورمان در تولید و ارایه مقالات علمی درحوزه علوم اعصاب در جایگاه نخست منطقه جای دارد

تاریخ : 1398/09/28

تعداد بازدید : 590

5 امتیاز از 3 رای

دکتر"محمدتقی جغتایی" مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی و رییس هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در مراسم گشایش این رویداد، با بیان اینکه نگاه کاربردی به دانش علوم اعصاب نیازمند همکاری ، مشارکت و تعامل محققان ، متخصصان و دست اندرکاران این حوزه علمی است ، گفت: کشورمان درتولید مقالات علمی مرتبط با حوزه علوم اعصاب درجایگاه نخست درسطح منطقه قرار دارد.

وی افزود: درحال حاضر 40 مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی درحوزه علوم اعصاب در کشورفعالیت دارد و زیر ساخت ها و تاسیسات مناسبی نیز دراین حوزه ایجاد شده است.

 

رییس هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی نقش ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی درترویج و ارتقای دانش علوم اعصاب شناختی را چشمگیر دانست و گفت: با اقدامات این ستاد، فعالیت ها  و برنامه های موثرو مثبتی در حوزه علوم اعصاب  درکشور انجام شده و با حمایت این ستاد" پردیس مغز من " در مجموعه باغ کتاب تهران نیز ایجاد و راه اندازی شد.

 

دکتر جغتایی در بخشی دیگر از سخنانش با بیان اینکه درسال های اخیر 650 عنوان کتاب در حوزه علوم اعصاب در کشور تالیف و یا ترجمه شده است ، همچنین گفت: برای گسترش این دانش سالانه برای هزاران دانش آموز دوره های آموزشی و مسابقات علمی مغز و شناخت در سطح کشور برگزار می شود.

 

وی همچنین تشکیل انجمن های علمی دانشجویی مغز و شناخت ، برگزاری دوره های مختلف آموزشی ، ایجاد فرصت های مطالعاتی و برقراری ارتباطات سازنده علمی میان مرکز داخلی و بین المللی را از دیگر اقدامات مثبت برای ارتقای جایگاه علوم اعصاب در کشور برشمرد.

 

رییس انجمن علوم اعصاب ایران  با اشاره به اهمیت رشته علوم اعصاب در تشخیص بیماری ها ، خاطر نشان کرد:  براساس تحقیقات و مطالعات جهانی ، بیماری های مرتبط به رشته علوم اعصاب درحال افزایش است و میزان  مرگ و میر ناشی از بیماری های مغز و اعصاب نیز رو به فزونی می رود.

 

جغتایی سرمایه گذاری هرچه گسترده تر درحوزه علوم اعصاب و مشارکت  دانشمندان دراین علم  را مورد تاکید قرار دارد و گفت: بررسی ها نشان می دهد که بروز برخی از عارضه ها به علوم اعصاب برمی گردد.

 

در این مراسم همچنین دکتر "آخوندزاده " قائم مقام معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت تولیدات علمی کشور در موضوع نوروساینس ، گفت: در بیش از یک دهه اخیر روند ارایه و انتشار مقالات با رشد قابل توجه روبرو است و کشورمان از لحاظ انتشار تعداد مقالات در رتبه شانزدهم جهانی قرار دارد.

 

وی همچنین نقش ستاد توسعه علوم شناختی برای حمایت از ارایه و انتشار مقالات در حوزه های علوم اعصاب را ستود و اضافه کرد: فعالیت های وسیعی در حوزه علوم اعصاب در کشور انجام شده و دستیابی به جایگاه های برتر جهانی نیازمند تلاش و همکاری همه جانبه محققان، دانش پژوهان ، متخصصان و صاحبنظران این حوزه علمی است.

 

هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی به منظور انتقال یافته ها و ایجاد فرصت های علمی و تخصصی با حضور جمعی از مقام ها و مسوولان حوزه های پزشکی ، دانشگاهی و تحقیقاتی با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی روز چهارشنبه درمرکزهمایش های بین المللی رازی درتهران گشایش یافت.

 

این رویداد علمی به عنوان جامع ‌ترین هم اندیشی درحوزه علوم اعصاب برای کمک به حل مشکلات حوزه سلامت و همچنین ارتقای توانایی های شناختی آحاد مردم برگزار شده است.

نظر شما