با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی / طراحی دستگاه تصویر برداری از مغز با روش صفحه نوری و آندوسکوپی در پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد

تاریخ : 1398/10/02

تعداد بازدید : 634

5 امتیاز از 7 رای

مدیر گروه پیشران "نوروفوتونیک" در پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد: فعالیت تحقیقاتی برای طراحی و ساخت دستگاه تصویر برداری از مغز با روش های صفحه نوری و نیز آندوسکوپی توسط متخصصان و محققان این پژوهشکده برای انجام مطالعات دقیق تر نسبت به عملکرد مغز، آغازشد.

در این گروه پیشران همکاری نزدیکی بین مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و پژوهشکده لیزر و پلاسما وجود دارد.

 

دکتر"حمید لطیفی " درحاشیه برگزاری پنل تخصصی ارایه دستآوردهای علمی و فنی حوزه های علوم شناختی در هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در تهران ، گفت: محققان عضو این گروه  تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، درصد هستند دستگاه های پیشرفته تصویربرداری نوری از مغز با صفحه نوری و آندوسکوپی را طراحی و تولید کنند که این امر گامی مثبت در جهت افزایش توان علمی محسوب می شود.

 

وی با بیان اینکه بدون حمایت های معنوی و مادی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی ، انجام مطالعات پژوهشی برای طراحی و ساخت دستگاه ها و تجهیزات در حوزه های نوروفوتونیک و نیز اپتوژنتیک امکانپذیر نبود، افزود: با حمایت این ستاد  و همکاری پژوهشگران و اساتید ، تلاش می شود نیاز مراکزعلمی و تحقیقاتی براساس برنامه تجاری سازی به تجهیزات این دو حوزه  تامین شود.

 

 استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به فعالیت های چشمگیر در امر طراحی و ساخت سیستم و تجهیزات فنی و تخصصی تصویربرداری مغزی  و اپتوژنتیک در پژوهشکده لیزر و پلاسما این دانشگاه گفت: درحال حاضر هشت طرح پژوهشی طراحی و ساخت تجهیزات و سیستم ها درحوزه "نوروفوتونیک " دراین دانشگاه دردست اقدام است.

 

 وی با بیان اینکه ساخت این تجهیزات با بیش ازهفتاد تا صد درصد پیشرفت فیزیکی ، درمرحله تجاری سازی قراردارند، یادآور شد: این دستگاه ها درامر کنترل سیستم های عصبی ، مطالعات رفتاری، تحریک نوری درحوزه های علوم اعصاب پایه کاربرد تحقیقاتی دارد.

 

ستاد توسعه علوم شناختی حمایت از شکل­گیری گروه های "پیشران " را به منظور بهره ­وری از ظرفیت و پتانسیل ­های موجود درکشور در اهداف و برنامه های خود قرار داده و درشرایط کنونی تعامل حوزه­های مختلف با یکدیگر، ابزارسازی و ایجاد فن آوری در حوزه­های علوم شناختی را ممکن کرده است.

 

گروه پیشران نوروفوتونیک در دانشگاه شهید بهشتی اولین تیم تحقیقاتی در کشور است که مبادرت به بومی سازی تکنیک اپتوژنتیک کرده و اکنون به دستاوردهای ارزشمندی نیز در این حوزه دست یافته است.

نظر شما