داوران طرح های محققان در چالش طراحی و ساخت سیستم تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز را دی ماه بررسی می کنند

تاریخ : 1398/10/08

تعداد بازدید : 421

5 امتیاز از 3 رای

مرحله نخست داوری حضوری طرح های چالش تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز با شرکت مجریان پروپوزال های دریافتی از روز چهارشنبه بیست و پنجم ماه جاری و به مدت دو روز در محل آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار می شود.

چالش طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز با هدف توسعه پژوهش و فن آوری و زمینه سازی برای استفاده از ظرفیت های مهندسی به منظور ایجاد رقابت جهت ساخت ابزارهای نوین درحوزه دانش علوم شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی برگزار می شود و به عنوان اولین فعالیت ستاد در حوزه برگزاری این گونه چالش­ ها است. 

 

همزمان با داوری طرح ها ، شرکت کنندگان به مدت بیست دقیقه فرصت خواهند داشت ، مستندات و شبیه­ سازی رایانه­ ای ایده خود جهت ارزیابی حضوری را ارائه نمایند.

 

در این مرحله و پس از داوری تخصصی، به 5 تیم برتر در مدالیته الکتریکی که با شایستگی بیشتر از سایر طرح­ها نتایج خود به همراه پیشنهاد پیاده ­سازی فیزیکی طرح مدنظر را ارائه و از آن دفاع کرده باشند، مجوز ورود به مرحله دوم داده خواهد شد تا با استفاده از حمایت مالی ستاد برای پیاده ­سازی عملی ایده خود و دریافت جایزه نقدی ویژه به رقابت بپردازند.

 

همچنین به سه تیم برتر در سایر مدالیته ­ها (الکترومغناطیسی، فراصوت، نوری) که با شایستگی بیشتر از سایر طرح ­ها نتایج شبیه­ سازی رایانه­ای خود در مرحله اول را ارائه و از آن دفاع کرده باشند، جایزه نقدی اعطاء خواهد شد.

 

دکتر"محمدحسین مقامی " کارشناس ارشد ستاد می گوید: درمرحله دوم این چالش که به ساخت دستگاه در مدالیته الکتریکی و آزمایش آن اختصاص دارد، برگزیدگان داوری تخصصی مرحله اول، ۴ ماه فرصت خواهند داشت (حداکثر تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۹۹) ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک نمونه آزمایشگاهی برای پیاده‌سازی ایده پیشنهادی خود ارائه کنند.

 

این چالش رقابتی برای ارائه روشی کارآمد به منظور تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغزی است. تحریک سلول های عصبی مغز با روش های مختلف غیرتهاجمی شامل تحریک الکتریکی، الکترومغناطیسی، نوری، و فراصوتی به عنوان راه حل هایی با ارزش برای بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، وزوز گوش، دردهای مزمن و سایر موارد مشابه پیشنهاد شده است.

نظر شما