طراحی و تولید "میکرو الکترود تنگستنی" برای ثبت اطلاعات عصبی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی درمرکز تحقیقات علوم اعصاب کرمان

تاریخ : 1398/10/11

تعداد بازدید : 619

4.8 امتیاز از 5 رای

مسوول تیم تحقیقاتی مهندسی عصبی و عضو هیات علمی پژوهشی مرکز علوم اعصاب کرمان اعلام کرد: محققان مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان با همکاری بخش مهندسی برق دانشگاه شهید باهنر کرمان و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی موفق به طراحی و تولید "میکروالکترود تنگستنی" برای ثبت اطلاعات عصبی شدند.

وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه مهندسی عصبی برای فعالیت درحوزه طراحی و تولید پروتزهای عصبی کاشتنی ایجاد و راه اندازی شده است، گفت: ارائه تکنیک های جدید و غیر دارویی برای درمان بیماری های عصبی مانند پارکینسون، وسواس فکری- عملی، صرع و دیگر نارسایی های با منشا عصبی با استفاده از پروتزهای عصبی هوشمند، از اهداف و انگیزه این تیم تحقیقاتی است.

 

دکتر "عابد خراسانی" با بیان این مطلب که این تیم تاکنون چهار محصول الکتروفیزیولوژی را برای دستیابی به اهداف مورد نظر تولید و در آزمایش های حیوانی مورد ارزیابی قرار داده است، افزود: در اولین مرحله "میکرو الکترودهای تنگستنی با قطر ۳۰ میکرون" با استحکام بالا طراحی و تولید شدند که تست های "امپدانس الکتروشیمیایی " و "ثبت اطلاعات داخل قشر مغز" این میکرو الکترودها در آزمایشگاه پردازش اطلاعات حسی مرکز تحقیقات علوم اعصاب کرمان مبین قابل مقایسه بودن آن ها با نمونه های تجاری و گرانقیمت خارجی است. 

 

وی همچنین اضافه کرد: این تیم تحقیقاتی در یک مرحله دیگر موفق به تولید سیستم ثبت الکتروفیزیولوژی هشت کاناله به همراه پیش تقویت کننده دیجیتالی شده است که قابلیت ثبت و پردازش سریع انواع اطلاعات مغزی مثل اسپایک، پتانسیل میدانی موضعی (LFP)، اطلاعات فعالیت های عضلانی و الکتروانسفالوگرام را دارا می باشد.

 

دکتر خراسانی عضو این تیم تحقیقاتی ادامه داد: این تیم تحقیقاتی همچنین در ادامه فعالیت های علمی خود، یک سیستم میکرو تحریک الکتریکی قابل برنامه ریزی با قابلیت تولید پالس­های جریان-ثابت دو فازه را طراحی و تولید کرده است . 

 

به گفته این محقق، هدف نهایی این گروه تحقیقاتی تولید یک پروتز عصبی هوشمند با کاشت میکروالکترودهای چندکاناله برای تشخیص یا پیش بینی نارسایی های عصبی و اعمال تحریک الکتریکی به منظور رفع مشکل عصبی در بیماری های صرع، پارکینسون و سایر بیماری های عصبی می باشد. این تیم آماده است در قالب طرح های مشترک در زمینه های فوق با گروه های متخصص در حوزه علوم کامپیوتر، بیو مواد و متخصصان نورولوژی همکاری کند.

 

از سوی دیگر دکتر "مهدیه مهران" عضو هیات علمی بخش مهندسی برق دانشگاه شهید باهنر کرمان و مسوول تیم طراحی میکرو الکترود گفت: میکرو الکترودهای سوزنی تنگستنی با استفاده از پروسه های میکروماشینکاری که در ساخت ادوات میکرو و نانومتری مورد استفاده قرار می گیرند، طی مراحل مختلف، با کیفیت بالا ساخته و تولید می شوند و مهندس"سعادتی" طراح و مجری پروژه ساخت میکرو الکترودهای مختلف نیز می گوید: طراحی و تولید "آرایه میکروالکترود تنگستنی" با آرایش دو بعدی به منظور ثبت چند کاناله اطلاعات مغزی آغاز شده و نمونه های اولیه آن نیز مورد ارزیابی قرار گرفته است.  

 

نظر شما