طراحی و ساخت دستگاه های ثبت سیگنال های زیستی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی دریک شرکت دانش بنیان در اصفهان

تاریخ : 1398/10/15

تعداد بازدید : 812

5 امتیاز از 6 رای

با هدف توسعه وگسترش فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی، دو دستگاه" ثبت سیگنال های زیستی" با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی دریک شرکت دانش بنیان در اصفهان طراحی و ساخته شد.

مدیرعامل شرکت "ذهن افزار رایان" گفت: دستگاه "ثبت سیگنال زیستی چهار کاناله بی سیم" ) Rayan Bio-Amp 4  ( برای ثبت و پردازش آنلاین سیگنال های الکتریکی مغز (EEG)، قلب (ECG)، چشم (EOG) و دارای کاربرد های پژوهشی و تحقیقاتی از جمله تولیدات این شرکت درثبت سیگنال زیستی است.
وی با بیان اینکه سیگنال ثبت شده در این دستگاه به صورت بی سیم به کامپیوتر ارسال و داده در نرم افزار  MATLAB به صورت زمان حقیقی دریافت می­ شود، گفت: پژوهشگر می­ تواند به محتوای کانال ها دسترسی مستقیم داشته و پردازش­ های زمان حقیقی خود را اعمال نماید.

 

به گفته وی با توجه به استفاده آسان از این دستگاه و در دسترس بودن آنلاین سیگنال و همچنین امکان اضافه کردن پردازش سیگنال و محیط کاربری توسط پژوهشگر، این دستگاه برای افرادی که قصد ساخت واسط مغز –کامپیوتر و یا دستگاه های نوروفیدبک و همچنین مطالعات علوم اعصاب و علوم شناختی را دارند و یا در زمینه تحقیقات کاربردی در حوزه پردازش سیگنال های زیستی فعالیت می کنند، بسیار مفید است.

 

"سیما سلطانی" می افزاید: محققان فعال در این شرکت همچنین  موفق به طراحی و ساخت دستگاه " ثبت سیگنال الکتریکی چشم دو کاناله " ) Rayan EOG Bio-Amp (  با کاربرد پژوهشی و تحقیقاتی شدند که از قابلیت ثبت حرکات چشم در دو راستای عمودی و افقی برخوردار است.

 

وی اضافه کرد: این دستگاه به صورت پوشیدنی (هدبند و بی سیم) طراحی شده که ثبت سیگنال الکتریکی چشم را آسان می کند و سیگنال الکتریکی چشم ثبت شده توسط این دستگاه به صورت زمان حقیقی در نرم افزار MATLAB در اختیار محقق قرار می­گیرد و امکان اعمال پردازش های زمان حقیقی برای وی فراهم می آورد.

 

"سلطانی"  می گوید: پژوهشگران می توانند با توجه به ثبت آسان سیگنال و امکان ثبت و پردازش زمان حقیقی سیگنال الکتریکی چشم، از این دستگاه برای مطالعات فیزیولوژیک چشم و تحقیقات کاربردی در حوزه پردازش سیگنال های زیستی استفاده نمایند.

 

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه این شرکت پنج سال پیش  با هدف توسعه تکنولوژی عصبی در سه حوزه تشخیصی، درمانی و توانبخشی شکل گرفته است ، همچنین خاطر نشان کرد: این شرکت با تکیه بر کادر فنی و علمی خود در زمینه طراحی و ساخت دستگاه های ثبت سیگنال­های زیستی، سیستم­های افزایش توانمندی عملکرد مغز، واسط های انسان -کامپیوتر و اجرای پروژه هایی درحوزه الکترونیک، مهندسی پزشکیو و پردازش سیگنال فعالیت دارد.

 

نظر شما