دومین سمینار ملی زبان‌شناسی شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی برگزار می‌شود

تاریخ : 1398/11/27

تعداد بازدید : 400

5 امتیاز از 4 رای

"دومین سمینار ملی زبان‌شناسی شناختی" با هدف توسعه و گسترش هرچه بهتر این مکتب با حضور اساتید متخصص در این رشته با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی ششم اسفند ماه امسال برگزار می‌شود.

دکتر"هانیه یارمند" کارشناس ستاد توسعه علوم شناختی گفت: در این رویداد ملی که به مدت یک روز و با مشارکت دانشگاه تربیت مدرس و موسسه آموزش عالی علوم شناختی  ادامه دارد ، 9 تن از اساتید در رابطه با مباحث زبان‌شناسی شناختی و مطالعات دینی،  جایگاه زبان‌شناسی شناختی در توانبخشی، مطالعات الکتروفیزیولوژیک فرآیندهای مغزی پردازش زبان، معنی‌شناسی از منظر شناختی و مبحث استعاره در زبان‌شناسی شناختی و همچنین ایده‌پردازی درخصوص مطالعات آزمایشگاهی استعاره سخنرانی می‌کنند.

 

وی افزود: اولین سمینار  زبان‌شناسی شناختی سال گذشته هم زمان با هفتۀ آگاهی از مغز با حمایت ستاد در دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید که با  استقبال گسترده اساتید و دانشجویان از رشته‌های زبان‌شناسی، روانشناسی، فلسفه و دیگر رشته‌ها روبرو شد.

 

به گفته وی ،زبان‌شناسی شناختی یکی از مکاتب نوین زبان‌شناسی است که ریشه در مباحث زبانی مطرح در دهه‌های 1960 و 1970 دارد. با وجود اینکه مدت زیادی از عمر زبان‌شناسی شناختی سپری نمی‌شود  اما این مکتب به یکی از مهمترین مکاتب زبان‌شناسی تبدیل شده و توانسته است با علوم دیگر مانند روانشناسی، عصب‌شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه تعامل برقرار کند.

 

کارشناس این ستاد یادآور شد: با گسترش علوم شناختی به ویژه از ابتدای قرن 21 در گروه‌های زبان‌شناسی‌، در اکثر دانشگاه‌های معتبر اروپا، امریکا و استرالیا زبان‌شناسی شناختی تدریس می‌شود و در این زمینه پژوهش‌های بسیاری نیز انجام شده است.

 

وی می افزاید: در ایران نیز در حال حاضر در موسسه آموزش عالی علوم شناختی و دانشگاه تربیت مدرس به صورت رسمی با مجوز وزارت علوم در رشته زبان‌شناسی شناختی در مقطع دکتری دانشجو پذیرفته می‌شود و اساتیدی  نیز در دیگر دانشگاه‌ها به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت دارند، همچنین پژوهش‌های متعددی در حوزۀ زبان‌شناسی شناختی در کشورمان صورت گرفته است.

 

نظر شما