طرح پژوهشی تغییرات شناختی و متابولیکی مغزدر بیماران مبتلا به حملات تشنجی سایکوژنیک و صرع با حمایت ستاد علوم شناختی در مرکز آموزشی درمانی لقمان حکیم

تاریخ : 1399/04/08

تعداد بازدید : 533

5 امتیاز از 3 رای

با هدف تشخیص زودهنگام بیماری حملات تشنجی سایکوژنیک وکمک به درمان های توانبخشی بیماران، طرح پژوهشی تغییرات شناختی و متابولیکی مغز در بیماران مبتلا به حملات تشنجی سایکوژنیک و صرع با حمایت ستاد توسعه علوم و فن اوری های شناختی در مرکز آموزشی درمانی لقمان حکیم به اجرا در آمد.

دکتر" لیلا سی منی" مجری این طرح تحقیقاتی می گوید: صرع از شایع ترین بیماری های عصبی است که حدود نیم تا یک درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند و حمله تشنجی سایکوژنیک بیست و پنج تا سی درصد  افراد مراجعه کننده به مراکز تشنج را تشکیل می دهند.

 

وی با بیان اینکه مانیتورینگ نوار مغزی 72 ساعت بهترین روش تشخیص برای این دو بیماری از هم می باشد، افزود: تاکنون محققان به بررسی اختلات شناختی ( توجه، حافظه، یادگیری) در این دو گروه از بیماران به صورت مجزا پرداخته اند که بعضی مطالعات از وجود اختلاف و برخی دیگر بر فقدان آن دلالت دارد.

 

به گفته وی همچنین مطالعات تصویربرداری با تکنیک های مختلف صورت گرفته است که تغییرات ساختاری و عملکردی در نواحی مختلف مغز بویژه در ناحیه پیشانی را نشان داده است.

 

مجری این طرح پژوهشی تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی می افزاید: معمولا در این بیماران تشخیص دقیق بطور میانگین  7تا 8  سال بعد از شروع بیماری صورت می گیرد و در این مدت بیمار داروهای ضد صرع مصرف می کند.

 

وی اضافه کرد: تاکنون، تغییرات متابولیکی (شیمیایی) مغز در بیماران با حملات تشنجی سایکوژنیک و ارتباط آن با اختلال شناختی در ناحیه پیشانی بررسی نشده است و هدف از اجرای این پژوهش بررسی این تغییرات و مقایسه آن با افراد مصروع و سالم می باشد تا راهکارهای لازم برای تشخیص زودهنگام این بیماران از صرع واقعی و درمان های توانبخشی شناختی این بیماران ارایه شود.

 

"صرع " با فعالیت غیرطبیعی مغز ایجاد می‌شود و تشنج ها ممکن است هر فرآیندی که مغز در آن دخیل است را تحت تاثیر قرار دهد. علائم و نشانه‌های تشنج می‌تواند شامل گیجی موقت، حملات خیره شدن، حرکات ناگهانی غیرقابل کنترل در بخش های از اعضای بدن ، از دست دادن هوشیاری یا توجه، علائم روانی مانند ترس و اضطراب باشد.

 

دکتر" سی منی" یادآور شد: در اجرای این طرح پژوهشی 40 بیمار با حملات صرع واقعی، 40 بیمار با حملات تشنجی سایکوژنیک و 40 فرد سالم  مورد مطالعه قرار گرفتند که اختلال توجه و تمرکز، ریسک پذیری و حافظه کوتاه مدت در تمامی افراد سنجیده شد. سپس تمام افراد مطالعه تحت ام آر آی با استفاده از طیف نگاری تشدید مغناطیسی قرار گرفتند و نواحی پیشانی مغز آنان بررسی شد.

 

وی گفت: نتایج بدست آمده نشان داد که گروه بیماران در ارزیابی های شناختی نمره کمتری را نسبت به گروه سالم به دست آوردند، همچنین اختلال در توجه و تمرکز و حافظه کوتاه مدت در گروه بیماران تشنجی سایکوژنیک بیشتر از بیماران مبتلا به صرع است.

 

این محقق با بیان اینکه تغییرات مواد متابولیک به صورت از دست دادن نورون نیز در ناحیه پیشانی و تالاموس گروه بیماران دیده شد که این میزان تغییرات با تعداد حملات بیماری، اختلال توجه و تمرکز، و حافظه کوتاه مدت بیماران ارتباط منفی داشت، گفت:  این یافته ها می توانند در بیولوژی بیماری و درمان توانبخشی شناختی این بیماران حائز اهمیت باشد.

نظر شما