چالش"توسعه فن آوری، محصولات و خدمات شناختی سالمندان" با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی برگزار می شود

تاریخ : 1399/04/10

تعداد بازدید : 629

5 امتیاز از 4 رای

با هدف افزایش سرمایه‌ی شناختی جامعه، پیشگیری و کاهش عملکرد شناختی در بزرگسالان با استفاده از مداخلات و خدمات شناختی، با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی چالش " توسعه فن آوری، محصولات و خدمات شناختی برگزار می شود.

این چالش در راستای اهداف و ماموریت های ستاد توسعه علوم شناختی به منظورتوسعه و ساخت برنامه های ارتقاء و توانبخشی شناختی با تأکید بر کارکردهای شناختی شامل حافظه، توجه ، استدلال و حل مسئله ، سرعت پردازش اطلاعات و حافظه کاری در رده سنی بزرگسالان توسط سه مرکز از جمله "شتابدهنده  شناختی"( کاگنوتک) و با همکاری شمار دیگر از سازمان ها و نهاد ها انجام می شود.

 

"تولید، توسعه و بومی سازی ، بازی های دیجیتال، مداد - کاغذی و فیزیکی ، اپلیکیشن و سایت های e-learning و m-learning ، فن آوری و ابزارها ، بسته های ارتقا و توانبخشی شناختی " از محورهای این چالش یاد شده است.

 

دراهمیت برگزاری این چالش آمده است: جهان امروز و مطالبات روزافزون آن نیازمند عملکردهای شناختی عالی با سرعت پردازش بالاست و عصر کنونی دوره‌ی منحصر به فردی است، چرا که چالش‏ها به سرعت در حال تغییر و افزایش هستند و زندگی در جوامع اطلاعاتی و اقتصاد پسا صنعتی نیازمند مهارت‏های شناختی است که باید از طریق فرآیند های کوششی، آموزشی و تربیتی حاصل شود.

 

دربخشی دیگر از اهداف برگزاری این چالش گفته شده است: توانمندسازی شناختی به عنوان تقویت یا گسترش ظرفیت‏های عملکردی مغز از طریق ارتقاء سیستم‏های پردازش اطلاعات تعریف می‏شود و"شناخت" فرآیند ساماندهی و بازنمایی اطلاعات شامل دستیابی به اطلاعات (ادراک)، انتخاب (توجه)، بازنمایی (درک)، حفظ اطلاعات (حافظه) و استفاده از آن برای هدایت رفتار (گفتار و بروندادهای حرکتی) است.

 

در این چالش با اشاره به اهمیت مداخلات برای بهبود عملکرد شناختی ، تاکید شده است : اهمیت توانمندسازی شناختی در حدی است که در سال های گذشته کشورهای مختلف اقدام به سرمایه گذاری در زمینه‌ی ارتقاء قابلیت‏های شناختی و افزایش سرمایه‌ی شناختی کرده ‏اند بطوری که در سال 2019 سازمان بهداشت جهانی دستورالعملی را در مورد کاهش افت عملکرد شناختی و "دمانس " از طریق انجام مداخلات شناختی ارائه و براساس مطالعات محققان اعلام کرد: افزایش فعالیت شناختی می تواند از سرعت افت عملکرد شناختی بکاهد.

 

پیش رویداد چالش "توسعه فن آوری، محصولات و خدمات شناختی سالمندان" در تیرماه جاری برگزار و مهلت ارسال پروپوزال تا بیستم مردادماه امسال تعیین شده است .

 

در این چالش، داوری پروپوزال ، اعلام تیم های برگزیده و نیز دعوت از تیم های منتخب برای دوره پیش شتابدهی بترتیب در شهریور ماه انجام می شود و تیم های برتر اوایل آبان ماه امسال معرفی خواهند شد.

 

پنج تیم برگزیده در این چالش جوایز نقدی از 10 تا 15 میلیون تومان دریافت و این تیم ها همچنین از جوایز غیر نقدی از جمله سوبسید فروش و حمایت های ستاد توسعه علوم شناختی بهره مند می شوند. 

 

نظر شما