کتاب"ناشناخته: زندگی اسرارآمیز مغز" مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی قرار گرفت.

تاریخ : 1399/04/17

تعداد بازدید : 482

5 امتیاز از 3 رای

"ناشناخته: زندگی اسرارآمیز مغز"(Incognito : the secret lives of the brain) ترجمه دکتر معصومه ملکیان و چاپ شده توسط نشر سایلاو، مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی قرار گرفت

"دیوید ایگلمن" (David Eagleman) دانشمند عصب‌شناس آمریکایی و استاد دانشگاه"استنفورد "درحال حاضرمدیریت شرکت NeoSensory (توسعه‌دهنده دستگاه‌های جایگزینی حسی) و مؤسسه علم و قانون را بر عهده دارد و به خاطر فعالیت ‌هایش در زمینه نوروپلاستی، درک زمان، حس‌آمیزی و حقوق عصب‌شناختی شناخته شده است.

 

مترجم در این کتاب می نویسد: اغلب ما بخش هشیار مغزمان را مسوول اعمال‌مان می‌دانیم، اما ایگلمن در "ناشناخته" می‌گوید، این تنها نوک کوه یخ شناور است. در واقع، ذهن هشیار ما، تنها مسوول بخش کوچکی از عملکرد مغز است.

 

مترجم در توصیف فصل‌های این کتاب چنین می افزاید: به جرأت می‌توان هر یک از فصل‌های این کتاب را بسط داده و در قالب یک کتاب مجزا ارائه کرد، چراکه نویسنده زیرکانه در کنار نمونه‌ داستان‌هایی که در هر فصل آورده، ذهن مخاطب را درگیر چالشی جدید و در عین حال مرتبط با مسائل مطرح شده در بخش‌های پیشین می‌کند.

 

وی اضافه می کند، نویسنده کتاب با پیشنهادی جالب در سطر آغازین فصل اول که در آن خواننده را دعوت به ایستادن در مقابل آیینه و نگاه کردن دقیق به چهره خود می‌کند، هنرمندانه ذهن او را از سمت روساخت به سوی زیرساختی سوق می‌دهد که خارج از دسترس اوست، گذر از دنیای بیرون به سمت جهانی پنهانی و خارج از دسترس و در نهایت، پیوند بین این دو. جهانی شگفت‌انگیز و پر رمز و راز که هر گوشه آن داستان زیادی برای گفتن دارد.

 

به باور مترجم ، نویسنده در ناشناخته به دنبال آن است تا با پاسخ دادن به این پرسش‌ها که در بخش‌های مختلف مطرح شده، به کاوش در مورد بخش هشیار و ناهشیار ذهن بپردازد. او با طرح پرسش‌هایی ماهرانه ذهن خواننده را به چالش می‌کشد و این‌گونه ما را به ما معرفی می‌کند.

 

مترجم در بخشی دیگر از دیدگاه خود در این کتاب نوشت: کتاب ناشناخته نگاه ما به خودمان و جهان را تغییر می‌دهد، نویسنده در این کتاب به ما می‌آموزد که چگونه شناخت بهتر بخش ناهشیار مغزمان باعث درک بهتر ما از مفاهیمی چون زمان، واقعیت و جرم می‌شود.

 

در این کتاب با اشاره به اینکه مغز شاهکاری پیچیده است و ما می توانیم با تکنولوژی و اراده‌ا پرده از اسرار ناشناخته این ارگان بر داریم ،گفته شده است ، ترجمه این کتاب که پیش‌تر به 27 زبان زنده دنیا برگردانده شده، گامی کوچک است در جهت معرفی اثر ارزشمند دیگری از دیوید ایگلمن، یکی از دانشمندان ممتاز علوم اعصاب، به فارسی‌زبانانی که مشتاقانه به دنبال آن هستند تا بیشتر در مورد ناشناخته مغز خود بدانند و نگاهی متفاوت به منِ خود داشته باشند.

 

نظر شما