مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی: افزایش سرمایه شناختی جامعه، حفظ و پیشگیری از افت عملکرد شناختی از اهداف این ستاد است

تاریخ : 1399/04/21

تعداد بازدید : 369

5 امتیاز از 6 رای

دکتر "محمد تقی جغتایی" مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در امور آموزش با اشاره به برگزاری فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی "ارتقا و توانبخشی شناختی" و نیز چالش "توسعه محصولات و خدمات شناختی سالمندان "در تابستان امسال، اعلام کرد: افزایش سرمایه شناختی جامعه، حفظ و پیشگیری از افت عملکرد شناختی ازجمله اهداف راهبردی این ستاد است.

وی گفت: ارتقاء و توانبخشی شناختی یکی از قلمروهای علوم شناختی است که در سال های اخیر گسترش یافته است.

 

عضو ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با بیان اینکه به موازات درمان های دارویی و جراحی، مداخلات شناختی برای درمان اغلب بیماری های شناختی بسیار موثر است و می تواند مکمل درمان های دیگر باشد، افزود: پیشگیری از افت عملکرد شناختی و افزایش توانمندی های شناختی با استفاده از ابزارها و مداخلات شناختی از راههای موثر برای ارتقاء و توانبخشی افراد جامعه بویژه سالمندان است.

 

وی تشکیل و فعالیت کارگروه ویژه ارتقای توانایی های شناختی آحاد جامعه در ستاد توسعه علوم  و فن آوری های شناختی را یکی از اقدامات و تلاش های مثبت برای ارتقا و توانبخشی یاد کرد و یاد آور شد: تلاش می شود با اجرای طرح های پژوهشی و کمک به طراحی، تولید و بومی سازی ابزارها و تکنولوژی ها، زمینه لازم برای حفظ و ارتقای توانمندی های شناختی فراهم شود.

 

دکتر جغتایی با اشاره به اینکه ارتقاء توانمندی های شناختی آحاد جامعه، حفظ و پیشگیری از افت این توانمندی ها با افزایش سن و بازتوانی برای افرادی که دچار مشکلات شناختی می شوند از اولویت های ملی است، اضافه کرد: افزایش سواد سلامت شناختی برای ارتقا و حفظ توانمندی های شناختی در راستای استفاده از روش های مبتنی بر شواهد علمی در اولویت قرار دارد.

 

مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی در امور آموزش خاطر نشان کرد: در راستای تحقق اهداف و برنامه های راهبردی این ستاد برای حفظ و ارتقای توانایی های شناختی، برگزاری فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی در زمینه ارتقاء و توانبخشی شناختی و نیز چالش توسعه محصولات و خدمات شناختی سالمندان در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی افزود: در فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی در حوزه توسعه روش ها و ابزارهای ارتقاء و توانبخشی شناختی، پروپوزال های دریافتی از پژوهشگران، اساتید و شرکت های دانش بنیان مورد بررسی قرار خواهند گرفت و در بخش چالش توسعه محصولات و خدمات شناختی سالمندان، تولید، توسعه و بومی سازی بازی ها و برنامه های دیجیتال، بسته های مداد- کاغذی و فیزیکی، اپلیکیشن، فن آوری و ابزارهای ارتقاء و توانبخشی از محورهای این چالش است.

 

دکتر جغتایی همچنین گفت: پژوهشگران، اساتید و شرکت های دانش بنیان می توانند جهت شرکت در چالش به آدرس سایت ستاد cogc.ir مراجعه کرده تا ضمن اطلاع از اولویت های این فراخوان فرمهای پروپوزال مربوطه را تکمیل و تا 25 مرداد ماه در سایت ستاد بارگذاری نمایند.

 

وی اضافه کرد: پیش رویداد چالش توسعه فن آوری، محصولات و خدمات شناختی سالمندان در تیر ماه جاری برگزار و مهلت ارسال پروپوزال تا بیستم مرداد ماه امسال تعیین شده است و داوری پروپوزال، اعلام تیم های برگزیده و نیز دعوت از تیم های منتخب برای دوره پیش شتابدهی در شهریورماه انجام می شود و تیم های برتر اوایل آبان ماه امسال معرفی خواهند شد. علاقمندان می توانند برای اطلاع دقیق از اولویت های چالش و شرکت در آن به آدرس cognotech.ir مراجعه کنند.

نظر شما