براساس نتایج یک پژوهش تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی/ با درمان اختلال خواب می توان از طیف گسترده ای از اختلالات عصب شناختی پیشگیری کرد

تاریخ : 1399/04/29

تعداد بازدید : 377

5 امتیاز از 6 رای

مدیرگروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مجری طرح پژوهشیِ" ارزیابی تبعات اختلال تنفسی انسدادی خواب بر نقشه مغزی و کارکرد های عصبی شناختی درافراد مبتلا " می گوید: با درمان اختلال خواب می توان از طیف گسترده ای از اختلالات عصب شناختی پیشگیری کرد.

دکتر"محمد نامی" گفت:اختلال تنفسی انسدادی خواب برنقشه مغزی و کارکرد های عصب- شناختی تبعاتی جدی دارد.

 

این محقق با بیان اینکه یکی از چالش های مهم  در راستای تامین و پایداری سلامت مغز، شیوع اختلالات خواب است، گفت: براساس آخرین طبقه بندی ها تا حدود 90 نوع اختلال خواب وجود دارد و اختلال خواب همواره تبعات مهمی روی سلامتی افراد برجای می گذارد، از این رو موضوع پیچیدگی های خواب بیش از پیش درطب پیشگیری مورد توجه قرار گیرد.

 

وی با اشاره به چالش های ناشی از نادیده گرفتن طیف اختلالات خواب، براهمیت پرداختن هرچه بیشتر به پژوهش های بین رشته ای و چند تخصصی در این حوزه تاکید کرد و افزود: با توجه به خصوصیت بین رشته ای حوزه مطالعات و پزشکی خواب و با تمرکز بر نقش مغز درسلامت خواب، پژوهشی با عنوان "سندرم آپنه انسدادی خواب، تغییرات ریز ساختاری خواب و عواقب عصب-شناختی " به اجرا در آمد.

 

 دکتر"نامی" با قدردانی از نقش و حمایت های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در اجرا و پیشبرد این طرح تحقیقاتی که به مدت دو سال و نیم بطول انجامید ، درباره اهداف این طرح گفت: یکی از مهمترین اهداف این پژوهش بررسی ارتباط احتمالی بین ریز ساختار های خواب (الگوهای چرخشی متناوب در الکترو آنسفالوگرافی خواب) و اختلالات شناختی در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب قبل و بعد از درمان مناسب با فشار مثبت مداوم یا "سی پپ" بوده است .

 

به گفته وی در تیم پژوهشی این طرح در صدد بودیم با استفاده از روش شبکه عصبی در داده های خواب در افراد "آپنه خواب " به مدل محاسباتی برای توضیح انتقال ناگهانی در نوار مغز حین خواب در بیماران آپنه خواب دست یابیم.

 

وی اضافه کرد: این پژوهش توانست با تکمیل بانک داده الکتروانسفالوگرافی و سایر پارامتر های زیستی خواب درجمعیت سالم و دچار آپنه انسدادی خواب اثر درمان سی پپ بر اشکالات تنفسی خواب و عملکردهای شناختی در بیماران دچار آپنه انسدادی خواب را تا حدی معیین نماید.

 

به گفته وی ، تعیین تبعات عصب شناختی آپنه انسدادی خواب و پیشنهاد الگوی ارزیابی و بازتوانی شناختی برپایه کارایی درمان در این بیماران از دیگر اقدامات انجام شده در این طرح بود.

 

"نامی"  با اشاره به روند این پروژه گفت: افراد دچار وقفه تنفسی موقت حین خواب در ابتدا عموما خروپف می کنند ویا دچارمحدودیت درجریان تنفسی(هیپوپنه)می شوند. هر رویداد وقفه تنفسی با آپنه انسدادی خواب 10 ثانیه یا بیشتر طول می کشد که در پی آن 3 تا 4 درصد افت در اشباع اکسیژن در خون رخ می دهد و این موضوع نواحی کلیدی مغز را در طول خواب با چالش اکسیژن رسانی مواجه میکند.

 

وی با اشاره به اثرات مخرب رویدادهای تنفسی حین خواب برمغز، عنوان کرد:خطر بروز سکته مغزی در افرادی که آپنه خواب دارند تا 3 برابر بیشتر و درعین حال تاثیرات شناختی آپنه روی مغز مساله ای قابل توجه است.

 

وی با اشاره به اینکه وقفه های تنفسی خواب روی توجه، تمرکز، حافظه،  یادگیری، قضاوت، حل مسئله و عدم کنترل هیجان وسایر علائم شناختی تاثیر می گذارد، گفت: دراین پروژه تاثیرات عصب شناختی که اختلال آپنه خواب بر مغزمی گذارد ، مورد بررسی قرارگرفت.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه برپایه مطالعات میدانی برآورد متخصصان این است که حدودا 4میلیون نفر در کشور دچار آپنه شدید و متوسط خواب هستند، گفت: با توجه به شیوع این مشکل در جامعه که بین 5 تا20 افراد را درگیر می کند ، نیاز به همکاری بین رشته ای و انجام پروژه های پژوهشی این چنین بیشتر از همیشه احساس می شد.

 

وی با تاکید بر اینکه لازم است برای پیشگیری از ابتلای زودرس افراد به دمانس از نوع آلزایمر و توانبخشی عصب شناختی درافراد مبتلا، مشکل اختلال خواب جدی گرفته شود، یادآورشد: درافرادی که از اختلال خواب رنج می برند، ممکن است زمان بروز اختلالات شناختی تا 10-15 سال تسریع شود.

 

به گفته این پژوهشگر حوزه اختلالات خواب، متاسفانه افرادی که دچار"آپنه خواب " درمان نشده هستند اصولا دچار لغزش های مکرر شناختی می شوند و این موضوع درافزایش آمارحوادث شغلی از جمله تصادفات به بخوبی نمایان است.

 

وی با اشاره به فرآیند تشخیص تاثیر عوامل شناختی بر مغز دچار اختلال خواب گفت: در ابتدا از مغز این افراد نقشه الکتریکی مغزتهیه و سپس با عملکرد مغز افراد سالم مورد مقایسه قرار گرفت و بدنبال آن  ارزیابی های شناختی در پی تست خواب  ونقشه برداری مغز انجام شد، خاطر نشان کرد: نتایج این پژوهش نشان داد که افراد مبتلا به آپنه خواب نسبت به گروه منتاظرهمجنس و هم سن خود تا 65 درصد بیشتر دچاراختلالات شناختی مانند فراموشی، نقص توجه و  ناکارامدی در کنترل هیجانی شناختی می شوند.

 

وی با بیان اینکه در این پروژه تغییرات پایه و دینامیک فرکانس امواج خواب و بیداری در نواحی قشری مغز افراد مبتلا را در شرایط ابتدایی  و 12 هفته پس از درمان با "سی پپ " مورد بررسی قرار گرفت، افزود: پس از 12 هفته  از شروع درمان نتایج ارزیابی شناختی و برسی کنش های الکتریکی به مغز نشان دهنده بهبود 38 درصدی متغیر های شناختی و عصبی-زیستی بود. در واقع "آپنه خواب " باعث محدودیت اکسیژن رسانی به مغز می شود؛ محدودیتی که تبعات  ساختاری، عملکردی و شناختی در مغز به دنبال دارد و درمان آپنه خواب می تواند تاثیر واضحی بر کارکرد شناختی و دینامیک امواج مغزی داشته باشد.

 

به گفته دکتر "نامی" ،  استفاده از این مارکرهای ارزیابی عصب شناختی در مغز برای پایش تاثیر درمان در افرادی که آپنه خواب و همزمان افت کارکرد شناختی دارند،  موثر است.

 

این محقق با تاکید بر اینکه سلامت خواب، سلامت مغز است و سلامت مغز در نهایت منجر به سلامت فرد می شود، اظهار داشت: از آنجایی که اختلال خواب قابل درمان است، می توان با درمان آن از طیف گسترده ای از اختلالات عصب شناختی به ویژه دمانس از نوع آلزایمر پیشگیری کرد.

 

وی همچنین گفت: این پروژه با همکاری دکتر "سمراد محرابی" فوق تخصص بیماری های ریه در واحد اختلالات رفتاری خواب گروه علوم اعصاب دانشکده علوم و فن آوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیرازو با مشارکت بنیاد "کچ " در استانبول ترکیه و انستیتو مغز در "ناتال" برزیل  و تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به انجام رسید.

 

نظر شما