سیزدهمین فصلنامه علمی،آموزشی و خبری مغز و شناخت با معرفی تازه های شناختی منتشر شد

تاریخ : 1399/05/22

تعداد بازدید : 330

5 امتیاز از 4 رای

سیزدهمین فصلنامه علمی، آموزشی و خبری مغز و شناخت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی حاوی تازه ترین مطالب ، گزارش ها و رویدادهای جذاب و خواندنی در حوزه های دانش علوم شناختی و نیز اقدامات و فعالیت های این ستاد با بررسی یک پرونده ویژه تحت عنوان" مغزی برای یک عمر"انتشار یافت .

در شماره جدید این فصلنامه،  مصاحبه مفصل و طولانی با دکتر سید کمال خرازی مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی با عنوان رشته مطالعات ذهن ، مغز و تربیت / علوم اعصاب در ایران از پیدایش و تکوین تا تثبیت و گسترش  منعکس شده است.

 

دکتر خرازی در بخشی از اظهاراتش در این مصاحبه گفت : امروزه مبحث شناختی به عنوان یک حوزه بین رشته ای و تجربی مطرح است و نیازمند مطالعه در آزمایشگاه و حاصل شناختی ذهن و مغز از زوایای علوم اعصاب ، روان شناسی ،علوم یادگیری ، زبان شناسی ، پزشکی  و حتی مهندسی و فلسفه است .

 

رییس هیات امنای موسسه آموزش عالی علوم شناختی می گوید: وقتی از عنوان علوم شناختی استفاده می کنیم ،منظورمان یک علم تجربی و حاصل تعامل رشته های مختلف در شناخت ذهن و مغز  و کارکردهای آن است که در آزمایشگاه و با ابزارهای خاص مطالعه می شود .

 

دکتر خرازی در این گفت و گوی اضافه کرد: در رشته ذهن ، مغز و تربیت درصد هستیم رشد ذهن و مغز را به صورت تجربی مطالعه کنیم و روش هایی را بیازماییم که ممکن است منجر به رشد ذهن و تفکر کودکان شود و براساس مطالعات شناختی در باره ذهن و مغز ، دانش آموزان را به گونه ای تربیت کنیم که تبدیل به افرادی خلاق و سازنده شوند.

 

وی در قسمتی دیگر از نقطه نظراتش،  برقراری ارتباطات علمی بین المللی را بسیار مهم برشمرد و گفت: علم در میدان تعامل بین افراد و مراکز علمی رشد می کند، اطلاع از ادبیات جهانی این رشته، آشنایی با اًثار و اندیشه های صاحب نظران این حوزه و ترجمه آثار مهم ، انتشار مقاله های علمی معتبر، همفکری میان متخصصان رشته در داخل و خارج از کشور و مطالعه تجربی این حوزه با استفاده از ابزارهای علمی و آزمایشگاهی حیاتی و ضروری است.

 

نقش و عملکرد اداره سلامت سالمندان در وزارت بهداشت ، چالش دانش در سالمندان از نگاه مغز و اعصاب ، دمانس / اولویت بهداشت عمومی ، چالش توسعه فن آوری ، محصولات و خدمات شناختی سالمندان  و نیز تایید یک بازی شناختی جهت مداخله درمانی از جمله دیگر مصاحبه ها و گزارش های متنوع در این شماره نشریه است.

 

زبان مغز سالمندی ، چگونه از مغز خود بهتر استفاده کنیم ،سینما شناختی و آیا تکنولوژی می تواند سلامت افراد مبتلا به دمانس را ارتقا دهد  ، از دیگر یادداشت های خواندنی در فصلنامه انعکاس یافته است.

 

در بخشی دیگر از این فصلنامه همچنین گزارش هایی در ارتباط با فعالیت ها و اقدامات در حوزه های شناختی ، برگزاری دوره های آموزشی و نشست های علمی دانش مغز و علوم اعصاب شناختی ، افتتاحیه دوره پیش شتابدهی چالش سرمایه شناختی و طراحی بازی ، معرفی کتاب و اخبار متنوع در حوزه های علوم شناختی در معرض دید مخاطبان و علافه مندان ، محققان و دانش پژوهان قرار گرفته است.

  

گزارش ها، یادداشت ها، اخبار و گفت وگوهای خواندنی دیگری نیز در سیزدهمین شماره فصلنامه مغز و شناخت منتشر شده که علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت ستاد علوم شناختی درصفحه انتشارات، فیلد فصلنامه  آنها را مطالعه کنند.

 

فصلنامه علمی ،آموزشی و خبری مغز و شناخت به صاحب امتیازی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر می شود.

نظر شما