دبیر برنامه ملی سرمایه گذاری درحوزه فن آوری های شناختی: کسب و کارها درحوزه فن آوری های شناختی توسعه و گسترش می یابد

تاریخ : 1399/07/09

تعداد بازدید : 316

5 امتیاز از 3 رای

دبیر برنامه ملی سرمایه گذاری درحوزه فن آوری های شناختی ( BRAINVEST ) می گوید: جذب سرمایه گذاران جدید و مشارکت دستگاه های متولی برای سرمایه گذاری درکسب و کارهای حوزه فن آوری های شناختی و تولید ثروت از این علم، از اهداف این برنامه است.

دکتر"دانیال سمیعی" مدیرعامل صندوق پژوهش و فن آوری گیلان و دبیر این برنامه ملی از برگزاری حداقل یک رویداد سرمایه گذاری در حوزه فن آوری های شناختی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: این برنامه با عنوان BRAINVEST، طی تفاهم نامه ای بین ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به عنوان نهاد نظارتی و صندوق پژوهش و فن آوری گیلان به عنوان نهاد مجری از شهریور ماه امسال آغاز و در حال تشکیل تیم های راهبری و داوری و همچنین مذاکره با نهادهای مشارکت کننده جهت عقد تفاهم نامه همکاری و قرارداد سرمایه گذاری است.

 

دکتر"سمیعی"درتشریح اهداف این برنامه اضافه کرد: برنامه BRAINVEST از ترکیب دو واژه مغز و سرمایه گذاری است و تمرکز این برنامه ملی سرمایه گذاری در این حوزه بکر و جذاب می باشد.

 

وی افزود: سازمان این برنامه ملی شامل سه کمیته راهبری، علمی و اجرایی است که ترکیب آنها با مشارکت ستاد و مجری برنامه مشخص خواهد شد و فعالیت های اصلی برنامه زیر نظر کمیته راهبری شامل سه حوزه، عقد قرارداد LP با سرمایه گذاران، عقد قرارداد مشارکت با نهادهای متولی و برگزاری رویداد های جذب سرمایه است.

 

دبیر برنامه ملی سرمایه گذاری درحوزه فن آوری های شناختی درتشریح سازمان برنامه ملی، نقش ستاد توسعه علوم شناختی را در قالب اصل اصالت سنجی در تفاهم نامه فی مابین بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: تمامی طرح هایی که برای جذب سرمایه وارد فرآیندهای برنامه ملی می شوند در آغاز ثبت نام و یا در پایان برای تزریق منابع باید مورد تایید این ستاد قرار گیرند و در غیر این صورت سرمایه گذاری در قالب برنامه امکان پذیر نیست.

 

وی همچنین افزود:"ستاد همچنین در چارچوب اصل اصالت سنجی می تواند در هر مرحله حتی پس از سرمایه گذاری فرآیند ها را متوقف سازد تا از صحت ادعا، کد های اخلاقی، علمی بودن روش ها و سلامت اجتماع اطمینان حاصل نماید".

 

دکتر "سمیعی" در خصوص جایگاه کمیته راهبری گفت: کمیته راهبری شامل هفت نفر است که چهار نفر آن توسط ستاد معرفی و سه نفر آن توسط صندوق انتخاب و هر هفت نفر توسط صندوق منصوب می شوند و وظیفه این کمیته تصویب برنامه های اجرایی برنامه ملی و سیاست های کلی برنامه است.

 

وی کمیته علمی را با همین ترکیب به عنوان کمیته اصلی داوری و نظارت کننده بر طرح ها معرفی کرد  و در نهایت در تشریح جایگاه کمیته اجرایی افزود: این کمیته از پرسنل صندوق و یا داوطلبان همکاری تشکیل شده و مستقیما زیر نظر دبیر برنامه با هدف اجرای برنامه های عملیاتی و تحقق سیاست های مصوب کمیته راهبری مشغول به فعالیت هستند.

 

این استاد دانشگاه در پاسخ به تبیین چشم انداز برنامه ملی به شعار اصلی آن که "توسعه سرمایه شناختی جامعه ایرانی" است اشاره کرد و افزود: BRAINVEST ادامه حرکتی است که سال ها توسط ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی با هدف توسعه علوم و فن آوری های شناختی آغاز شده تا بتواند از یک سو سرمایه شناختی جامعه ایرانی را توسعه دهد و از سوی دیگر از ورود شبهه علم و هدر رفتن منابع یا به خطر افتادن سلامت شناختی جامعه جلوگیری نماید.

 

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری گیلان از اختصاص منابع ویژه مالی جهت اعطای تسهیلات یا صدور ضمانتنامه یا سرمایه گذاری خطرپذیر برای شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه علوم و فن آوری های شناختی یا پژوهشگرانی که با این شرکت ها همکاری کنند خبر داد و افزود: متقاضیان دریافت خدمات یا علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با وب سایت برنامه ملی به آدرس www.brainvest.ir و یا آدرس صندوق پژوهش و فن آوری گیلان به آدرس www.gilanfund.ir مراجعه نمایند.

 

وی ذینفعان برنامه ملی را سرمایه گذاران، استارتآپ های حوزه فن آوری های شناختی، نهادهای متولی و شرکت های دانش بنیان دانست و سرمایه پذیری در قالب برنامه ملی و بهره مندی از خدمات صندوق پژوهش و فن آوری تخصصی علوم شناختی را نیز به عنوان دو خدمت اصلی ایجاد شده در قالب این برنامه معرفی کرد.

 

دکتر سمیعی درپایان خاطر نشان کرد: برای جذب سرمایه از طریق برنامه ملی متقاضیان می توانند هم بصورت شرکت در رویداد و هم بصورت موردی با ارسال درخواست از طریق سایت یا مراجعه به دفاتر صندوق در تهران یا گیلان اقدام نمایند و صندوق گیلان به عنوان یک سازمان مجازی آمادگی دارد تا  فرآیند خدمات را بصورت آنلاین برای متقاضیان فراهم کرده و آنها را از مراجعه به دفاتر صندوق حتی برای عقد قراردادهای تسهیلات، سرمایه گذاری، لیزینگ، توانمندسازی و ضمانت نامه بی نیاز سازد.

نظر شما