اولین مدرسه مجازی زبان شناسی شناختی درکشور با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی برگزار می شود

تاریخ : 1399/07/21

تعداد بازدید : 259

5 امتیاز از 3 رای

به منظور گسترش و ارتقاء بیشتر پژوهش ها در حوزه زبان شناسی شناختی در جامعه علمی و دانشگاهی کشور، اولین مدرسه مجازی زبان ‌شناسی شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و موسسه آموزش عالی علوم شناختی و استادان برتر این حوزه برگزار می شود.

دکتر"مهدی پور محمد" دبیر علمی این رویداد تخصصی  با بیان اینکه زبان شناسی شناختی یکی از جذاب ترین حوزه هایی است که به بررسی رابطه زبان با نظام اندیشه انسان می پردازد، گفت: هدف از برگزاری این مدرسه، آشنایی علاقمندان به حوزه های زبان شناسی با رویکردهای جدید زبانشناسی شناختی است .

 

 وی افزود: زبان شناسی شناختی، زبان را برونداد مشخصه های کلی نظام شناختی انسان می داند.

 

استاد موسسه آموزش عالی علوم شناختی می افزاید: نتایج پژوهش های محققانی همچون "لیکاف" ، "جانسون" ، "لانگاکر" و برخی دیگر از پژوهشگران در دهه هفتاد و هشتاد میلادی و نیز پژوهش هایی که پس از آن صورت گرفته است ، بینش عمیقی را نسبت به چگونگی ارتباط بین زبان و نظام اندیشه انسان فراروی ما قرارمی دهد.

 

دبیرعلمی اولین مدرسه زبان شناسی شناختی  با اشاره به اینکه این رویداد با توجه به شرایط شیوع ویروس بیماری کرونا بصورت مجازی برگزار می شود، خاطر نشان کرد: این مدرسه در یک دوره زمانی از مهر ماه آغاز و تا اسفند سال جاری ادامه دارد.

 

به گفته وی در این مدرسه مجازی ، در هرماه یکی از اساتید این حوزه در خصوص "زبانشناسی شناختی ؛ گامی در جهت ارائه نظریه کنش" ، " استعاره شناختی از منظر عصب روانشناسی زبان" ، " چند معنایی در چارچوب معناشناسی شناختی"، "طرح واره‌های تصوری"، "ماهیت ساختار در زبان ‌شناسی شناختی با نگاهی به واج‌ شناسی" و" ابهام از منظر زبان شناسی شناختی" سخنرانی می کنند.

 

دکتر"پور محمد" خاطر نشان کرد: تنوع بحث ها و سخنرانی هایی که در این مدرسه وجوددارد ، به مخاطبان این امکان را می دهد که با بعضی از موضوعات اساسی در زبان شناسی شناختی آشنا شوند و همچنین به دانشجویان حوزه زبان شناسی امکان ایده پردازی جهت انجام پژوهش را خواهد داد.

 

نظر شما