پانزدهمین فراخوان حمایت از طرح‎ های پژوهشی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به حوزه ارتقا و توانبخشی شناختی اختصاص یافت

تاریخ : 1399/08/07

تعداد بازدید : 572

5 امتیاز از 7 رای

ستاد توسعه علوم و فن‎آوری‌ های شناختی پانزدهمین فراخوان حمایت از طرح ‎های پژوهشی را در نیمه دوم آبان ماه امسال با تمرکز بر ارتقا و توانبخشی شناختی در رده سنی بزرگسالان (18 سال به بالا) برگزار می کند.

این ستاد در این فراخوان  با اشاره به اینکه جهان امروز و مطالبات روزافزون آن نیازمند عملکردهای شناختی عالی با سرعت پردازش بالا است، تاکید کرد: با افزایش سرمایه های شناختی جامعه، می توان نسبت به پیشگیری و کاهش عملکرد های شناختی با استفاده از مداخلات و خدمات شناختی اقدام کرد.

 

ستاد علوم شناختی در این فراخوان می افزاید: چالش های عصر حاضر، ایجاد راهبردهایی برای افزایش کارکردهای مغز انسان را تقویت کرده است، چرا که نه تنها چالش ها به سرعت در حال رشد هستند بلکه توانمندی های انسانی و فن آوری های ساخت دست بشر در حال آماده شدن برای مواجه با این چالش ها هستند که می توان از راهبرد ارتقاء شناختی به معنی بهبود کارکردهای ذهنی انسان فراتر از آنچه که برای حفظ و احیای سلامت ضروری است، با هدف مواجه با این چالش ها بهره مند شد.

 

در این فراخوان با اشاره به مواجه کشور با افزایش جمعیت سالمندی و چالش اختلالات مغزی/ شناختی، همچنین آمده است: توانبخشی شناختی افراد دچار آسیب برای دستیابی به سطح مطلوب سلامتی، کاهش تأثیر مشکلات آنها در زندگی روزمره، کمک به بازگشت به زندگی عادی و کاهش افت عملکردهای شناختی می تواند در کاهش هزینه های ناشی از اختلالات و جمعیت سالمندی کارساز باشد.

 

 ستاد علوم شناختی در پانزدهمین مرحله از فراخوان طرح‎های پژوهشی اعلام کرد:  طرح‎هایی در حوزه توسعه ابزارها و فن آوری های نوین شناختی و کارآزمایی بالینی روش ها و پروتکل های ارتقاء و توانبخشی شناختی با هدف مرتفع کردن چالش ها، مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

 

 محققان و علاقه‎مندان به فعالیت در حوزه‎ شناختی در فراخوان جدید ستاد می‎توانند طرح‎های پژوهشی خود را جهت بررسی و برخورداری از چترهای حمایتی در نیمه دوم آذرماه امسال همزمان با اعلام فراخوان به ستاد توسعه علوم و فن‎آوری‎های شناختی ارائه دهند.

 

دفترچه راهنمای فراخوان و فرم های پیشنهاد طرح،  نیمه دوم آذرماه در سایت ستاد علوم شناختی به نشانی cogc.ir قابل دسترس خواهد بود.

نظر شما