حمایت از طرح های حوزه علوم اجتماعی محاسباتی با رویکرد شناختی در پانزدهمین فراخوان ستاد توسعه علوم شناختی

تاریخ : 1399/09/08

تعداد بازدید : 1793

4.7 امتیاز از 16 رای

ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی با هدف کمک به امر توسعه زیرساخت ‌های علمی و فنی و اکوسیستم فن آوری و ارائه خدمات نوین فنآورانه درحوزه علوم اجتماعی محاسباتی با رویکرد شناختی از فعالیت های پژوهشی این حوزه حمایت می کند.

افزایش روزافزون استفاده از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، و وسایل هوشمند دردهه‌ی اخیر منجر به انفجار داده‌های رفتاری و اجتماعی قابل استفاده برای محققین شده است.

 

این مهم یک فرصت تاریخی بی سابقه برای محققان علوم اجتماعی فراهم کرده است تا بتوانند با جزئیات بسیار بیشتری به مطالعه‌ی ویژگی‌ها، رفتار، پویایی، و تعاملات انسانی و اجتماعی افراد بپردازند. به بیان دیگر، همان گونه که پیدایش تلسکوپ منجر به تغییر مطالعات کیفی به کمی و تحول در نجوم شد، امروزه داده‌های دیجیتال تولید شده توسط افراد به مثابه یک تلسکوپ می‌ماند که به محققان اجازه می‌دهد تا بتوانند به صورت کمی به مطالعه‌ی جامعه بپردازند.

 

توسعه تحقیقات بین‌رشته‌ای مشترک با علوم شناختی همواره یکی از اهداف ستاد توسعه‌ علوم و فن آوری ‌های شناختی است. تجربه برگزاری دو دوره مسابقه «داده‌کاوی هوشمند به توان شناختی» در یک سال اخیر منجر به افزایش توجه ستاد به ضرورت توسعه زیرساخت‌های نرم‌ لازم جهت توسعه تحقیقات مشترک بین محققان علوم داده، علوم اجتماعی، و علوم شناختی به منظور افزایش کمّی و کیفی پژوهش‌های علوم شناختی محاسباتی شده است. اثربخشی این فعالیت‌ها منوط به شناسایی و توسعه زیرساخت‌های لازم و گروه‌های مختلف فعال در کشور است.

 

در این فراخوان، ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی از گروه‌های دانشگاهی، نوپا، و شرکت‌های دانش بنیان فعال در زمینه جمع‌آوری یا تحلیل داده‌های دیجیتال دعوت به مشارکت در ایجاد زیرساخت‌های نرم تحقیقاتی و توسعه فن آوری می‌نماید. کمک به توسعه زیرساخت ‌های علمی و فنی، توسعه اکوسیستم فن آوری و ارائه خدمات نوین فنآورانه به اکوسیستم فنآورانه کشور از مهم‌ترین اهداف این فراخوان است.

 

ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی در سال جاری، از تمامی محققان  واجد شرایط دعوت کرده است بر اساس فایل راهنمای «ثبت طرح پژوشی علوم اجتماعی محاسباتی با رویکرد شناختی» فرم پیشنهاد طرح‌ خود را دریافت و تکمیل کرده و در بازه زمانی 99/09/01 لغایت 99/09/15 (غیر قابل تمدید)، از طریق کارتابل کاربری خود در سایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی بارگذاری نمایند. توصیه می­شود از هم اکنون فرم پروپوزال طرح دریافت و تکمیل گردد و در بازه زمانی ذکر شده فقط بارگذاری فایل انجام شود.

نظر شما