چهاردهمین فصلنامه"مغز و شناخت" حاوی مطالب جذاب و متنوع شناختی منتشر شد

تاریخ : 1399/08/26

تعداد بازدید : 286

5 امتیاز از 3 رای

چهاردهمین فصلنامه علمی ، آموزشی و خبری مغز و شناخت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی با بررسی یک پرونده ویژه در زمینه اقتصاد شناختی و برگرفته از موضوعات متنوعی همچون اقتصاد رفتاری و جایگاه آن در ایران ، ۲۰ خطای شناختی که تصمیم گیری ها را پیچیده می کند و نیز اقتصاد رفتاری از آزمایشگاه تا کاربرد آن در زندگی و جامعه ، منتشر شد.

در این شماره فصلنامه تازه های شناختی ،سینمای شناختی ، هوش مصنوعی،  چالش سخنرانی علمی و ترویجی ، هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی و نهمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی  مورد توجه قرار گرفته است.

 

فصلنامه با پرداختن به موضوع "هوش مصنوعی ، نویسنده آینده "، در مطلبی آورده است : هوش مصنوعی با سرعت چشمگیری در حال پیشرفت و تسخیر موقعیت های شغلی انسانی است، همچنین  می تواند براساس داده های فراوان که در اختیار قرار دارد متن ادبی و شعر تولید کند و  یا آن ها را تکمیل

نماید.

 

گزارشی از چالش سخنرانی علمی ترویجی  و هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی با ۱۴ پنل و ۹۱ سخنرانی پیرامون تازه ترین یافته های علوم شناختی  از دیگر مطالب این شماره فصلنامه مغز و شناختی است.

 

فصلنامه  در ادامه معرفی تازه های دانش علوم شناختی،  یادداشتی درباره پروژه جهانی فینگرز منتشر و  در آن آمده است : فینگرز  اولین شبکه جهانی آزمایش های بالینی برای کاهش ریسک و پیشگیری از دمانس و بیماری آلزایمر از طریق مداخلات چند وجهی است . این شبکه از گردهمایی محققانی از ۳۰ کشور شکل گرفته است .

 

در ادامه این مطلب نقش پروژه فینگرز در زمینه بیماری پاندمیک  کرونا مورد بررسی قرار گرفته و اضافه شده است : این بیماری اثرات منفی بر سبک زندگی و درمان اختلالات مزمن دارد و به دلیل تغییر  در عملکرد سیستم مراقبت های بهداشتی ، سالمندان  به دلیل خطر عفونت  تمایل به مراقبت ندارند و سبک  زندگی به دلیل روش های کنترل شیوع ، مانند فعالیت فیزیکی محدود به دلیل انزوای خانگی تغییر می کند.

 

کسب ۱۰ مهارت در چهارمین انقلاب صنعتی شامل حل مسله پیچیده ، تفکر انتقادی، خلاقیت، مدیریت مردم ، هماهنگی با دیگران ، هوش هیجانی ، قضاوت و تصمیم گیری ، خدمات هدفمند، مذاکره و انعطاف پذیری شناختی در این شماره توجه مخاطبان را به آن معطوف کرده است.

 

سینمای شناختی از دیگر  مطالب خواندنی در فصلنامه است که به معرفی" بیداری ها" می پردازد و داستان آن در آسایشگاهی که مخصوص بیماران مزمن است را روایت می کند.

 

در این شماره فصلنامه کتابی با عنوان" بیداری در آلاسکا " اثر یک پزشک متخصص مغز و اعصاب معرفی و در آن به بیماران مبتلا به بیماری خواب و سر گذشت حیرت انگیز آنها نگارش شده است.

 

 اخباری از فعالیت های و تلاش های جدید در حوزه علوم شناختی و اقدامات و برنامه های ستاد توسعه علوم  و فن آوری های شناختی بخشی دیگر از مطالب جذاب و متنوع چهاردهمین فصلنامه  ۳۹ صفحه ای مغز و شناخت را به خود اختصاص داده است  و مخاطبان می توانند با مراجعه به سایت ستاد علوم شناختی درصفحه انتشارات، بخش فصلنامه آن را مطالعه نمایند.


فصلنامه علمی ،آموزشی و خبری مغز و شناخت به صاحب امتیازی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشرمی شود.

نظر شما