با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی فعالیت های بانک مغز ایران توسعه می یابد

تاریخ : 1399/10/14

تعداد بازدید : 311

5 امتیاز از 4 رای

فعالیت های تحقیقاتی و مطالعاتی بانک مغز ایران با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی توسعه می یابد.

دکتر"محمد تقی جغتایی"  مشاور ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در امور آموزش و رییس بانک مغز ایران گفت: بانک مغز ایران اولین بانک مغز ملی در کشور است که درسال 93 با کمک و مساعدت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به منظور اهداف عام المنفعه و ارایه خدامات پژوهشی به محققان در سراسر کشور در دانشگاه علوم پزشکی ایران در تهران تاسیس و راه اندازی شد.

 

وی افزود: بانک مغز ایران در زمینه تحقیقات انسانی در حوزه بیماری های سیستم عصبی فعالیت می کند و این مرکز با ارائه خدمات پژوهشی در راستای ارتقا و تولید دانش در زمینه بیماری های دستگاه عصبی ایفای نقش خواهد کرد.

 

رییس بانک مغز ایران بیان اینکه در حال حاضر 40 نمونه مغز سالم فاقد بیماری های عصبی و 60 نمونه مغز بیماران دارای آلزایمر و اسکیزیوفرنی به این بانک اهدا شده است، گفت: ارایه خدمات پژوهشی و مشاوره ای، فعالیت های تحقیقاتی در زمینه بیماری  های سیستم عصبی، مشارکت و توزیع سیاستگذاری و کمک به ارتقای طرح های پژوهشی از جمله وظایف بانک مغز ایران  است.

 

این مقام علمی می افزاید: مغز انسان با ساختاری بسیار مسحور کننده و جذاب و درعین حال پیچیده درکانون مطالعات پژوهشگران براى شناخت مکانیسم و پاتوفیزیولوژى بیمارى هاى نورودژنراتیو (تحلیل برنده‌ی عصبی ) قرار گرفته است، اما کمبود بافت مغزى انسان براى مطالعه و تحقیقات آزمایشگاهى مانعی بزرگ بر سر راه تحقیقات است.

 

به گفته وی، یافتن مکانیسم های دقیق در اختلالات شناختی بر روی مدل های بیولوژیک و آزمایشگاهی تاکنون راه به جایی نبرده است، چراکه القای مدل های حیوانی و آزمایشگاهی برای اختلالات روانی و شناختی عملی نبوده و یافته های حاصل از آنها قابلیت تعمیم به بیماریهای انسان ندارد و این امر موجب شده محققان نتوانند  به راهکارهای تشخیصی و درمانی قطعی برای بسیاری از اختلالات عصبی-شناختی از جمله اسکیزو فرنی، اختلالات دوقطبی، آلزایمر و یا اوتیسم دست یابند.

 

دکتر جغتایی در ادامه  اعلام کرد:  به منظور دسترسی محققان به نمونه های مغزی، شبکه بانک های مغز در اروپا تشکیل شد و این شبکه  متشکل از 19 بانک مغزی است و نمونه های بافت مغز انسان با کیفیت بالا را برای تجزیه و تحلیل و تقویت تحقیقات در حوزه سلولی و مولکولی در اختلالات عصبی و روانی  را برای متخصصان و محققان فراهم می آورد.

 

وی همچنین یادآور شد: با هدف تبادل دانش و یافته های علمی و انجام فعالیت های تحقیقاتی و مطالعاتی بر روی نمونه های مغز انسانی، تلاش است بانک مغز ایران در آینده به شبکه بانک های مغز در اروپا متصل شود.

 

رییس بانک مغز ایران اهداف آینده  این بانک را تمرکز برجمع آوری و ذخیره نمونه های بیماران مبتلا به اختلالات شناختی از جمله نمونه های اسکیزوفرنی ، اوتیسم، پارکینسون و ام اس دانست و گفت: تامین تجهیزات و توسعه فضاهای آزمایشگاهی بانک مغز امری ضروری است و خواستار کمک و مساعدت هرچه بیشتر نهادها برای گسترش فعالیت های مطالعاتی و تحقیقاتی این مرکز شد.

نظر شما