دکتر خرازی : با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی گام های مهمی جهت گسترش علوم و فن آوری های شناختی در کشور برداشته شد

تاریخ : 1399/11/12

تعداد بازدید : 868

5 امتیاز از 7 رای

مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی اعلام کرد: حوزه های علوم و فن آوری های شناختی بدنبال رهنمودها و توصیه های مقام معظم رهبری با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی با استقبال گسترده اساتید ، محققان و پژوهشگران و دانشجویان روبرو شده و امروزه شاهد توسعه این دانش نوین و تاثیرات جدی آن بر سایر رشته های علمی و آموزشی در سطح کشور هستیم، ولی راه درازی در پیش است.

دکتر"سید کمال خرازی" افزود: مقام معظم رهبری همواره پیگیر تلاش­های دانشمندان ایرانی درحوزه علوم شناختی هستند و پیشرفت های حاصله در این بخش را پیگیری می کنند و دیدار اساتید علوم شناختی با ایشان در بهمن ماه سال 97 روزی تاریخی برای دست اندرکاران این حوزه به حساب می آید.

 

وی گفت: رهمنودها و توصیه های مقام رهبری در این دیدار مشوق بزرگی برای دست ­اندکاران توسعه علوم شناختی بود، به طوری که از یکسو مسئولان کشور به اهمیت این حوزه پی بردند و در جریان پیشرفت­ ها و اهمیت آن قرار گرفتند و از سوی دیگر اساتید و دانشجویان اقبال بیشتری به این دانش نوین نشان دادند.

 

دکتر خرازی خاطر نشان کرد : درحال حاضر در تعدادی از دانشگاه های ردیف بالای کشور گرایش­های مختلف علوم شناختی تدریس می­شود و علاوه بر آن، این دانش نوین تأثیرات جدی بر سایر رشته­ های فنی، پزشکی و حتی علوم انسانی و اجتماعی داشته و موجب بازنگری و تحول در رشته­ های سنتی گردیده است.

 

مشاور عالی معاون علمی رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی درباره اقدامات و فعالیت های لازم برای اجرای دقیق توصیه مقام رهبری جهت تسریع در شتاب دانش علوم شناختی درکشور گفت: امروزه جهش و شتاب این دانش با توجه به امکانات کشور و تأثیر آن بر رشته­ های علمی دیگر روند مثبتی را طی می کند و از نظر تعداد پروژه ­های تحقیقاتی ومقالات منتشره در مجلات علمی و پژوهشی رشد خوبی را شاهد هستیم و ایران در بین کشورهای منطقه بالاترین رتبه را در اغلب گرایش های علوم شناختی به خود اختصاص داده است.

 

وی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری از مدافعان توسعه علم و فن آوری در کشور و حامی تلاش جوانانی هستند که در این عرصه فعالیت می کنند و تاسیس معاونت علمی و فن آوری رییس جمهور که ستاد توسعه علوم و فن آوری­ های شناختی نیز یکی از زیرمجموعه ­های آن است با تأکیدات ایشان ایجاد و فعال شده است.

 

وی گفت: با تأسیس ستاد توسعه علوم و فن آوری­های شناختی، مجموعه علوم شناختی و گرایش­های آن در سطح تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری تدوین و به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری رسید و ستاد با کمک به دانشگاه­ هایی که توانایی برگزاری این دوره­ ها  را دارند و همچنین حمایت از تجهیز آزمایشگاه­ های آنها به ابزارهای مطالعات شناختی و حمایت از طرح­های تحقیقاتی اساتید برجسته در این حوزه و دانشجویان مستعد توانسته است به توسعه این دانش نوین در کشور نقش فعالی را ایفا کند.

 

دکتر خرازی تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه ­برداری مغز، پژوهشکده ­ها، شتابدهنده­ ها و کلینیک ­های شناختی را از دیگر اقدامات انجام گرفته در حوزه علوم شناختی دانست که از سوی این ستاد تحت حمایت قرار گرفته است.

 

مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی افزود: امروز گام های موثری در تولید محصولات شناختی اعم از ابزارها و تجهیزات آزمایشگاهی و فن آوری های لازم برای ارایه خدمات و بهبود حال بیماران برداشته شده و در حال حاضر حدود 20 شرکت ایرانی به تولید وسایل آزمایشگاهی مورد نیاز برای مطالعات شناختی اشتغال دارند و دانشگاه ­های کشور از بسیاری از تجهیزات خارجی بی نیاز شده اند.

 

دکتر "خرازی " می افزاید: امسال در نمایشگاه ایران ساخت، حضور  شرکت­ های  فعال در حوزه علوم شناختی نسبت به سال­های قبل افزایش چشمگیر داشته و علاوه بر این در راستای توسعه فن آوری های شناختی، شرکت ­های دانش ­بنیان جدیدی برای تولید تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز عموم مردم و خدماتی که به سلامتی آنها کمک کند، درحال شکل­گیری است.

 

وی تلاش و حمایت گسترده  برای تشویق و ترغیب دانش آموزان و دانشجویان مستعد برای فعالیت در حوزه های علوم شناختی را از اقدامات موثر و مثبت برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی در سطح کشور برشمرد و یادآور شد : تشکیل انجمن­ های علمی مغز و شناخت در دانشگاه­ ها نیز از جمله دیگر فعالیت های ستاد توسعه علوم شناختی است تا دانشجویان مستعد بیشتر به این حوزه جذب شوند و از سوی دیگر حمایت از نگارش پایان­نامه و یا رساله دانشجویان درحوزه علوم و فن آوری­ های شناختی و اعزام دانشجویان به خارج از کشور برای طی دوره­ های علمی نیز از جمله فعالیت­ هایی است که به توسعه حوزه کمک کرده است.

 

 استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه در مقطح کنونی رویکرد مراکز علمی و پژوهشگران کشور در توسعه این دانش نوین مثبت ارزیابی می شود، یادآور شد: با توجه به جوان بودن این دانش در کشور، تحقق تمامی اهداف توسعه حوزه علوم شناختی در کشور مستلزم  تربیت نیروی انسانی مجرب و کارآمد است که در حال حاضر دانشگاه­ ها در این جهت تلاش می­کنند.

 

دکتر خرازی در پایان گفت برنامه­ریزی و تلاش­ مدیران ستاد توسعه علوم شناختی برای ترویج و ارتقای علوم شناختی در کشور ادامه دارد و پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی با انرژی کامل در حال پیگیری است که امید می­رود موفقیت های بیشتری نصیب کشور شود.

نظر شما