ارتقای مهارت های شناختی سبب پیشگیری از افت عملکرد شناختی می شود

تاریخ : 1400/03/05

تعداد بازدید : 325

5 امتیاز از 6 رای

افزایش سرمایه و سواد سلامت شناختی یکی از موثرترین روش ها برای ارتقای شناختی افراد جامعه است و ارتقاء مهارت های شناختی باعث پیشگیری از افت عملکرد شناختی می شود.

مطالعات تحقیقی نشان می دهد تقویت مهارت های شناختی  از افت کارکردهای شناختی از جمله حافظه ، توجه ، استدلال و تصمیم گیری جلوگیری می کند.

 

کارگروه ارتقاء و توانبخشی شناختی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در بررسی مطالعات انجام شده در بخش‏های مختلف این حوزه در سطح جهان، اشاره دارد که افزایش ذخیره شناختی با استفاده از آموزش و تقویت منظم کارکردهای مغز می تواند منجر به جلوگیری از افت عملکرد  شناختی افراد شود.

 

در بررسی این مطالعات ، داشتن سبک زندگی سالم شامل تمرینات فیزیکی، تغذیه مناسب، پرهیز از مواد و الکل، و نیز استفاده از روش های مختلف تمرینات شناختی منجمله برنامه ها و بازی های شناختی مداد کاغذی و کامپیوتری سبب افزایش عملکرد مغز شده و از افت کارکردهای شناختی مغز با توجه به افزایش سن افراد جلوگیری بعمل می آورد.

 

کارگروه ارتقا و توانبخشی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی دربررسی وضعیت جهانی این حوزه، همچنین اضافه کرد: جهان امروز و مطالبات روزافزون آن نیازمند عملکردهای شناختی عالی با سرعت پردازش بالاست، چراکه چالش‏ها به سرعت درحال تغییر و افزایش هستند و زندگی در جوامع اطلاعاتی و اقتصاد پسا صنعتی نیازمند مهارت‏های شناختی است که می تواند از طریق فرآیندهای کوششی، آموزشی و تربیتی حاصل شود.

 

براساس این تحقیقات ، اکتساب مهارت‏های شناختی خاص به افراد این امکان را می‏دهد تا بتوانند بر روند زندگی و سیر آن اثر داشته باشند و در همین چارچوب، در سال های گذشته کشورهای مختلف اقدام به سرمایه گذاری در این زمینه کرده‏ اند تا بتوانند با استفاده از روش های موجود سرمایه شناختی جامعه را افزایش دهند.

از سوی دیگر، با توجه به افزایش متوسط سن جامعه، لازم است با حفظ و کاهش سرعت افت توانمندی­های شناختی در افراد، بویژه بزرگسالان، زندگی آنان را بهبود و میزان بهره ­مندی همگان از تجارب  و توانمندی های آنان را فراهم  ساخت.

 

کارگروه ارتقاء و توانبخشی شناختی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی نتایج بخشی از بررسی وضعیت دنیا را در بخش‏های مختلف این حوزه برای مطالعه علاقه مندان و پژوهشگران و محققان در قالب لینک پیوست در دسترس قرار داده است.

 

https://cogc.ir/index.php

نظر شما