فراخوان طراحی و ساخت الکترودهای ثبت سیگنال های عصبی و تحریک سلول های عصبی

تاریخ : 1400/03/17

تعداد بازدید : 1352

5 امتیاز از 8 رای

ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی از شرکت¬های مهندسی و هسته های پژوهشی دانشگاهی فعال در حوزه فناوری های شناختی، جهت طراحی و ساخت الکترودهای ثبت سیگنال های عصبی و تحریک سلول های عصبی قابل رقابت با محصولات خارجی و در راستای تأمین نیازمندی های مراکز پژوهشی فعال داخل کشور در حوزه علوم اعصاب شناختی، دعوت به عمل می آورد.

لازم به ذکر است که ویژگی­های مورد نظر در این فراخوان، مبتنی بر نیازهای کنونی این مراکز علمی بوده که با توجه به اهمیت این موضوع، انتظار می­رود تا پروپوزال­ های دریافتی در چارچوب حداقل یکی از اولویت­های ذکر شده در ادامه، تهیه شوند. زیست‌سازگاری، استحکام مکانیکی، سبک بودن، عدم خوردگی در دراز مدت، قابلیت استفاده چندباره و تثبیت موقعیت بر روی بافت (در صورت نیاز) الکترودهای پیشنهادی و سازگاری با سیستم­های تجاری ثبت و تحریک موجود در داخل کشور و علی­الخصوص بحث اتصال به آن­ها (کانکتور)، از موارد دارای اهمیت در طراحی و ساخت الکترودهای مدنظر می­باشند.

 

شرکت­های مهندسی و هسته­ های پژوهشی که در این رقابت حضور خواهند یافت می­توانند پروپوزال­ های مجزا جهت ساخت الکترودهای ثبت، تحریک و یا هر دو مورد براساس کدهای مشخص شده در پیوست  را در بازه زمانی 1400/04/1 لغایت 1400/04/20(غیر قابل تمدید) از طریق کارتابل کاربری خود در سایت ستاد بارگذاری نمایند. تاریخ اعلام شده فقط برای بارگذاری فایل تکمیل شده می­باشد لذا محققان گرامی از هم اکنون می­توانند نسبت به تکمیل فرم پیشنهاد طرح و فایل پاورپوینت اقدام نمایند. بارگذاری یک فایل پاورپوینت صداگذاری شده (حداکثر 5 دقیقه) به منظور تبیین بهتر موضوع طرح، در زمان ثبت طرح الزامیست. لازم به ذکر است ارزشیابی و داوری طرح، متکی بر فایل پروپوزال است و فایل پاورپوینت جایگزین پروپوزال نیست.

 

هرگونه سوال در خصوص فراخوان طراحی و ساخت الکترودهای ثبت سیگنال­های عصبی و تحریک سلول­های عصب می­تواند به ایمیل گروه پژوهش، فناوری و زیرساخت ستاد به آدرس research.project@cogc.ir ارسال شود. کمینه تعداد الکترودهای مورد نظر در قرارداد تضمینی خرید، وابسته به نوع آن­ها و نیازهای داخل کشور بوده و براساس صرفه اقتصادی فناوران و کاربران، توسط مجری پیشنهاد خواهد شد. لازم به ذکر است که علاوه بر مسائلی همچون بررسی سابقه شرکت و هسته پژوهشی، جزئیات ویژگی­های ارائه شده و هزینه در نظر گرفته شده برای ساخت الکترودها (به همراه مبلغ پیش پرداخت مورد نظر برای شروع کار)، مدت زمان آماده شدن و تحویل به ستاد و همچنین نحوه تضمین در خصوص اتمام پروژه نیز ملاک می­باشد. نکته بسیار مهم دیگری که در خصوص شرکت و یا گروهی که در نهایت به عنوان مجری ساخت در هر بخش انتخاب می­شود، ارائه شواهد کافی از انجام موفقیت آمیز آزمایش­های الکتریکی و حیوانی با الکترود طراحی شده است. در واقع گروه­ های شرکت کننده در این فراخوان باید این نکته را در نظر داشته باشند که پس از داوری اولیه پروپوزال­ های دریافتی، تیم­های حاضر در مراحل بعد، باید در آزمایشگاه­ های علوم اعصاب مورد تایید ستاد و تحت نظارت کارشناسان ستاد که اسامی آن­ها متعاقبا اعلام خواهد شد، آزمایش­های حیوانی مربوط به الکترودهای خود را انجام دهند. در خصوص دریافت کد اخلاق برای انجام آزمایش­های حیوانی، ستاد همکاری­های لازم را انجام خواهد داد.  لازم به ذکر است که بخشی از مبلغ مورد نظر قرارداد، به عنوان حسن انجام کار، پس از ارائه شواهـد آزمایش­های الکتـریکی و حیوانی مورد نظر به همراه اطمینان از بحث اتصال به سیستم­ های ثبت و تحریک تجاری موجود در کشور پرداخت خواهد شد. پیشنهاد می­شود پروپوزال ارسالی حاوی اطلاعاتی باشد که نشان دهنده توانمندی و اشراف مجری به فرایند ساخت، آزمایش­های الکتریکی و حیوانی مربوطه باشد.

 

در انتها خاطر نشان می­شود، که ویژگی­های ذکر شده در ذیل بر پایه مشخصات الکترودهای تجاری شرکت­هایی مانند FHC، Plexon، Blackrock Microsystems و Ad-Tech بوده و ارائه پروپوزال با ویژگی­های شرکت­های تجاری دیگر و یا ارتقاء حداقل ویژگی­های ذکر شده نیز مورد استقبال است. همچنین در شرایط دریافت پروپوزال­ های مشابه، اولویت به تیم ­هایی داده خواهد شد که تجربه کار در حوزه طراحی و ساخت الکترود را داشته باشند.

 

پیوست: مشخصات مورد نیاز برای الکترودهای ثبت/تحریک

کد 1: مشخصات مورد نظر برای الکترودهای نفوذی فلزی (مشابه Metal Microelectrodes شرکت FHC):

·         جنس الکترود: تنگستنی و یا موارد مشابه دارای استحکام مناسب

·         طول 10 تا 13 سانتی متر

·         قطر الکترود همراه با پوشش: 75 میکرومتر، 100 میکرومتر، 200 میکرومتر

·         جنس عایق: پوشش رزین اپوکسی و یا شیشه

·         امپدانس در فرکانس 1 کیلو هرتز:  در محدوده 1 تا 5 مگا اهم

 

کد 2: مشخصات مورد نظر برای الکترودهای نفوذی آرایه ­ای (مشابه V-Probe شرکت Plexon):

·         جنس  الکترود: پلاتینیوم/ ایریدیم با عایق پاریلن C، یا از جنس تنگستن با عایق پلی­امید یا تفلن و یا موارد مشابه دارای استحکام مناسب

·         آرایه الکترودی حداقل 8، 16 ، 24 الکترود ثبت

·         سطح تماس سایت: 15 میکرومتر

·         فاصله بین سایت­ها: 50 ، 100، 200 میکرومتر

·         طول الکترود: 10 تا 13 سانتی­متر

·         قطر الکترود:  50 تا 300 میکرومتر

·         دارای امکان ثبت یا تحریک از هر الکترود

·         امپدانس در فرکانس 1 کیلو هرتز:  در محدوده 800 کیلو تا 2 مگا اهم

·         سازگار با Headstage_W2100-HS16 و Omnetic Socket A79039-001 و یا کانکتورهای مشابه

 

کد 3: مشخصات مورد نظر برای الکترودهای نفوذی ثبت دو بعدی (مشابه نمونه تجاری Utah Array):

·         جنس الکترود: پلاتینیوم یا اکسید ایریدیم با عایق پاریلن C و یا موارد مشابه دارای استحکام مناسب

·         حداکثر 128 الکترود فعال

·         طول الکترود: 5/0 تا 5/1 میلیمتر

·         امپداس در فرکانس 1 کیلو هرتز: در محدوده 50 کیلواهم تا 400 کیلواهم

 

کد 4: مشخصات مورد نظر برای الکترودهای نفوذی ثبت/تحریک (الکترودهای سیلیکونی):

·         تعداد سایت: حداکثر 4 ساق 8 سایتی (در مجموع 32 سایت)

·         طول (عمق نفوذ در بافت): 2 الی 4 میلی­متر

·         ابعاد فیزیکی سایت: به نحوی پیشنهاد شود که برای ثبت تک واحدی و چند واحدی و نیز تحریک کارا، مناسب باشد (سه طراحی متفاوت که شامل طرح مناسب برای ثبت تک واحدی، چند واحدی و نیز تحریک کارا باشد.).

·         جنس/سختی: الکترودهای سخت با مواد زیست سازگار

·         فاصله بین سایت­ها: توسط مجری پیشنهاد داده خواهد شد.

 

کد 5: مشخصات مورد نظر برای الکترودهای جفت پیچ خورده (Twisted Pair Electrodes):

·         جنس الکترود: فولاد ضد زنگ با پوشش تفلون (که با تاب خوردن و خم شدن الکترود دچار آسیب نشود)

·         قطر الکترود: 80 تا 120 میکرومتر

·         امپداس در فرکانس 1 کیلو هرتز: در محدوده چند کیلواهم

 

کد 6: مشخصات مورد نظر برای الکترودهای سطحی ثبت (مشابه نمونه تجاری شرکت Ad-Tech):

·         تعداد سایت: آرایه الکترودی با حداقل 1 ساق 6 سایتی (در مجموع حداقل 6 سایت)

·         ابعاد فیزیکی سایت: دایره­ای با قطر 4 میلیمتر

·         جنس/سختی: الکترودهای منعطف زیست سازگار (MR-Compatible بودن در اولویت است.)

·         فاصله بین سایت­ها: 10 میلیمتر

·         امپدانس الکتریکی: 30-100 اهم در فرکانس کاری حدود 1kHz

 

کد 7: مشخصات پیشنهادی الکترودهای ثبت/تحریک مورد نظر براساس سایر نیازهای محققین حوزه علوم اعصاب کشور که در این فراخوان ذکر نشده است نیز قابل داوری و بررسی می­باشد.

نظر شما