کتاب"نظریه‌های آگاهی درفلسفه ذهن و مغز پژوهی امروز" انتشار یافت

تاریخ : 1400/03/22

تعداد بازدید : 243

5 امتیاز از 2 رای

کتابی تحت عنوان "نظریه‌های آگاهی در فلسفه ذهن و مغز پژوهی امروز" که از سوی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی حمایت شده است، چاپ و انتشار یافت.

در این کتاب تعاریف ، پرسش ها و دیدگاه و نظرات در ارتباط با "فلسفه و علم از مفهوم آگاهی"،" ارتباط ذهن و بدن"،  "همبستگی‌های نورونی"،" کارکرد آگاهی و تجربه" و اینکه آیا حیوانات هم آگاهی دارند وآیا می‌توان آگاهی را مدل‌سازی کرد" ونیزمسائلی دربارۀ ماهیت آگاهی نگارش شده است .  

 

این اثر به دو بخش نظریه‌های فیلسوفانِ ذهن و نظریه‌های علمیِ روان‌شناسانِ تجربی و عصب‌پژوهان  تقسیم شده  و هر قسمت مشتمل بر پانزده فصل است .

 

در هر فصلِ کتاب مقدمه‌ ای مختصر در مورد زندگی فیلسوف یا عصب ‌پژوه به رشته تحریر در آمده و سپس تأثیرگذارترین نظریه ‌های وی در باب آگاهی توضیح و مورد نقد قرار گرفته‌است و نقاط ضعف و قوت هر نظریه تحلیل و  فهرستی از آثار مهم هر نظریه‌پرداز در انتهای فصل به ثبت رسیده است.

 

نویسندگان کتاب از پژوهشگران مجرب آگاهی در گروه روان‌پزشکی مغزمحور در دانشگاه بیرمنگام هستند و توانسته‌اند با تصاویری زیبا پانورامایی کم‌نظیر از نظریه‌های آگاهی ترسیم کنند. این اثر می‌تواند به عنوان مرجع آگاهی‌ پژوهی برای رشته‌های عصب ‌پژوهی، فلسفه و روان‌ شناسی مورد استفاده قرار گیرد.

 

کتاب"نظریه‌های آگاهی در فلسفه ذهن و مغز پژوهی امروز" نوشته "آندره اوجنیو کاوانا" و "آندره نانی"  توسط "سعید صباغی‌پور و دکتر عبدالرحمن نجل رحیم" ترجمه و از سوی موسسه انتشاراتی  ارجمند چاپ و منتشر شده است.

 

نظر شما