پیام آور مغز و شناخت : افزایش سواد و سرمایه شناختی آحاد جامعه یک نیاز ضروری است

تاریخ : 1400/04/19

تعداد بازدید : 350

5 امتیاز از 5 رای

"پیام آور مغز و شناخت " ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی افزایش سواد و سرمایه شناختی آحاد جامعه را امری ضروری خواند وگفت: افزایش علاقه‌مندی افراد جامعه به حوزه‌ علوم شناختی و تولید محتوای"علمی به زبان ساده" و در عین حال مبتنی بر مطالعات و پژوهش‌های دقیق ، مسوولیتی اجتماعی و اخلاقی است.

 ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در راستای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی در جامعه و گسترش آگاهی و شناخت نسبت به ساختار، عملکرد و توانمندی های مغز، "سعید فتحی روشن" را برای ایفای مسوولیت اجتماعی و ترویجی دراین حوزه به عنوان "پیام آور مغز و شناخت" درسال جاری تعیین و معرفی کرد.

 

وی گفت: امروزه تلاش برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و مشارکت و همکاری گسترده دانشمندان و پژوهشگران در حوزه های این دانش به یک نیاز اجتماعی و علمی مبدل شده و ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی برای تحقق این سیاست پل ارتباطی بین دانشمندان و مردم بحساب می آید.

 

" سعید فتحی روشن" با بیان اینکه علوم شناختی دانشی میان رشته ای، نوپا و معطوف به آینده  است و با ذهن و مغز مرتبط است و فرایندها وکارکردهای شناختی آن مورد مطالعه روشمند و منظم علمی قرار می گیرد، خاطر نشان ساخت: فن آوری‌های برآمده از این دانش درتعامل با دانش ها و فن آوری‌های همگرا (زیستی، نانو و اطلاعات) می تواند به ارتقای کیفیت زندگی بشر، رفع کاستی‌های ناشی از آسیب‌های مغزی، تولید سامانه های هوشمند و استفاده بهینه از ذهن و قوای فکری انسان کمک کند.

 

این فعال اجتماعی با بیان اینکه به اعتقاد برخی از افراد، مسوولیت اصلی ترویج و محبوب ‌سازی علم می بایست بر عهده دانشمندان، پژوهشگران و اساتید باشد، گفت: البته آنان نقشی پراهمیتی در توسعه‌ و تولید علم برعهده دارند، اما گوناگونی رشته‌های مختلف علمی از یک سو و از طرفی دیگر گستردگی شبکه های اجتماعی و ارتباطی افراد آن قدر زیاد است که نمی‌توان انتظار داشت ترویج علم تنها از طریق خود پژوهشگران صورت گیرد.

 

وی اضافه کرد: کارشناسان صاحبنظر و آشنا به حوزه های دانش علمی می بایست بموازات فعالیت های گسترده محققان و پژوهشگران ، بصورت حرفه ای و با استفاده از ابزارهای مدرن برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی بویژه در رسانه‌های جمعی تلاش کنند.

 

"فتحی روشن" اضافه کرد: ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی بموازات حمایت ویژه از تولید دانش و فعالیت های ترویجی در این حوزه ، در طی سال های اخیر با حمایت از حضور اساتید ، محققان ، پژوهشگران و دانشمندان در برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی، انتشار مقالات در سایت ها و روزنامه ها ، استفاده از شبکه های اجتماعی، تولید پادکست، ویدئوهای ترویجی و اینفوگرافی و همچنین با تکیه بر حضور افراد شناخته شده هنری و ورزشی موثر در ترویج علم ، می کوشد سطح سواد شناختی آحاد جامعه نسبت به کارکردهای شناختی مغز و همچنین بیماری های حوزه مغز بالا برده و از طریق آشناکردن مردم با این حوزه سطح کیفی زندگی آنها افزایش یابد.

 

وی با اشاره به اینکه ترویج علم، پلی میان دانشمندان و مردم ایجاد می کند و در تلاش است مفاهیم علمی را در جامعه بسط داده و برای درک همگان ساده سازی کند، یادآور شد: عصرکنونی دوره منحصر بفردی است، چرا که چالش‏ها به سرعت در حال تغییر و افزایش هستند و زندگی در جوامع اطلاعاتی و اقتصاد پسا صنعتی نیازمند مهارت‏های شناختی است که می تواند از طریق فرآیندهای کوششی، آموزشی و تربیتی حاصل شود. اکتساب مهارت‏های شناختی خاص به افراد این امکان را می‏دهد تا بتوانند بر روند زندگی و سیر آن اثر مثبت داشته باشند.

 

وی در ادامه این گفت و گو  به اجرای موفق برنامه" مغز شعبده باز" همزمان با هفته جهانی آگاهی از مغز با حضور متخصصان حوزه علوم شناختی اشاره کرد و گفت: در این برنامه تلاش شد شگفتی های مغز با زبانی ساده برای مردم بازگو و با نمایش آن ها در موقعیت های مختلف، آگاهی افراد نسبت به این موضوع و اهمیت آن در زندگی روزمره افزایش یابد و این تجربه به خوبی نشان داد وقتی افراد در مواجهه با دانش با زبانی ساده و قابل فهم قرار می گیرند، به خوبی با آن ارتباط برقرار کرده و آن را در زندگی روزمره مورد توجه قرار می دهندکه این موضوع اهمیت ترویج علم و به کار بستن شیوه های مختلف ترویجی را نشان میدهد.

 

وی همچنین می افزاید: ترویج علم  موجب بسط مفاهیم علمی در جامعه می شود و از طرفی دیگر با وجود منابع و مراجع غیرموثق و خرافه‌ گرایانه در فقدان سواد علمی، تنها راه مبارزه با این فضا، ترویج علم به زبان ساده است، علمی که مردم نیز بتوانند آن را درک کرده و مورد استفاده قرار دهند.

نظر شما