با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی / سیستم مدار بسته اپتوژنتیکی با قابلیت کنترل از راه دور برای مطالعات علوم اعصاب شناختی بومی سازی و تجاری سازی شد

تاریخ : 1400/07/25

تعداد بازدید : 410

4.4 امتیاز از 5 رای

محققان پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی با همکاری پژوهشگران مرکز تحقیقات علوم اعصاب این دانشگاه و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن اوری های شناختی ، موفق به بومی سازی و تجاری سازی تجهیزات"اپتوژنتیک " برای مطالعات علوم اعصاب شناختی شدند.

دکتر"محمد اسماعیل زیبائی" عضو هیات علمی پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی گفت: روش اپتوژنتیک به عنوان ابزار نوری مدرن می تواند درکنار روش های مطالعاتی از قبیل الکتروفیزیولوژی یک تکنیک طلائی شناخت کامل تری از سیستم های عصبی را فراهم کند.

 

وی افزود: اپتوژنتیک یک روش تحریکی مبتنی بر نور است بطوری که با بیان ژنی کانال های یونی حساس به نور به نام اپسین روی  سلول های هدف می توان با استفاده از خصوصیات اپسینی و طول موج تحریکی فعالیت سلول های عصبی را تحریک و یا مهار کرد.

 

محقق پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه تحریک الکتریکی مغز مزایای درمانی را برای بیماران مبتلا به اختلالات عصبی مقاوم به دارو فراهم می کند، اما دسترسی به انتخاب پذیری نوع سلول را محدود کرده است، می گوید: اپتوژنتیک امکان هدف گیری دقیق یک نوع سلول خاص را فراهم می‌کند که می‌تواند با تحریک الکتریکی مغز این مشکل را برطرف کند.

 

به گفته وی در سیستم کنترل مدار بسته اپتوژنتیک سیستم عصبی، برای درمان بیماری های عصبی باید از پردازش لحظه ای سیگنال های عصبی استفاده شود و برای درک عملکرد عصبی لازم است فعالیت مغزی حیوان در حالت حرکت آزادانه ثبت شود تا تحریک نوری مناسب در ناحیه هدف بافت مغزی انجام شود.

 

وی اضافه کرد: برای این منظور یک سیستم ثبت سیگنال تک واحدی و EEG قابل حمل توسط حیوان طراحی و کاشته شده است که شامل چهار قسمت اصلی تقویت کننده کم نویز، گیرنده و فرستنده ماژولار بر اساس پروتکل بلوتوث و نرم افزاری در سمت گیرنده برای کسب اطلاعات است. این سیستم سرپوش بیسیم به دلیل اندازه کوچک، وزن سبک و باتری قابل شارژ برای مطالعه رفتار عصبی مناسب است و نیاز به سیم ندارد.

 

 دکتر زیبایی می افزاید: اپتوژنتیک دارای پتانسیل درمانی در تخریب عصبی و بازسازی عصبی است. می توان از آن برای درمان برخی از اختلالات عصبی مانند صرع، بیماری های پارکینسون، بیماریهای آلزایمر، اتیسم و اعتیاد استفاده کرد.

 

محقق دانشگاه شهید بهشتی همچنین خاطر نشان کرد: از اپتوژنتیک می توان برای درمان بالینی برخی از بیماری‌ها مانند نابینایی، ناشنوایی، پیشگیری از سکته مغزی، اختلالات قلبی و تحقیقات سلولهای بنیادی استفاده کرد.

 

 وی ابراز امیدواری کرد: در آینده با توسعه تکنیک های اپتوژنتیک در کشورمان گام های مفیدی برای پیشرفت‌های علمی، فن آوری، مطالعه و درمان بیماری های عصبی به منظور ارتقائ سلامت جامعه برداشته شود.

 

نظر شما