کتاب"مرزهای آگاهی" تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی چاپ و منتشر شد

تاریخ : 1400/08/09

تعداد بازدید : 364

5 امتیاز از 4 رای

کتاب"مرزهای آگاهی : شکل گیری زمان و واقعیت در عملکرد مغز" که مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی قرار گرفته است، چاپ و انتشار یافت.

در این کتاب براساس علم اعصاب ، تلاش شده است پاسخی برای فهم آگاهی ارایه و برای مخاطب روشن شود که تحقیقات مدرن در مورد مغز الزاما چند علم است.

 

نویسنده در این کتاب می افزاید: موضوع آگاهی فقط به روان شناسی ،فلسفه ویا به تحقیق در مورد مغز تعلق ندارد ، بلکه تمام این رشته ها فراخوانده شده اند که با هم در مورد آن کار کنند و روش های اصولی خود و نظرات خود را ارایه کنند.

 

در بخشی دیگر از این کتاب به قلم" ارنست پوپل" که توسط دکتر"مهرنوش خاشابی" ترجمه و از سوی انتشارات ارجمند چاپ و انتشار یافت ، آمده است : توجه به علم مغز و به خصوص به آگاهی به مثابه یک موضوع اساسی دلیل کاملا  علمی دارد.

 

نگارنده در ادامه نگاه خود می نویسد: با افزایش طول عمر خطر جدیدی برای انسان ایجاد شده است : مغز پیرشونده به خصوص مستعد اختلالاتی است که با تغییرات در آگاهی می تواند همراه شود.

 

"پوپل" درکتاب حاضر تلاش می‌کند تا نشان دهد که "ذهن ناهشیار" وجود دارد. وی در فصل‌های کوتاه الگوهایی را در کلام و شعر جستجو می‌کند تا نشان دهد چگونه  ساعت زیستی فرد بر تجارب کاری، افسردگی، خواب، بیداری و بی‌حوصلگی او تأثیر می‌گذارد. او و همکارانش با آزمایش‌های گوناگون به مدلی سلسه ‌مراتبی از تجربۀ زمانی انسان دست می یابند و تعریفی جدید از آگاهی ارایه می دهند.

 

نظر شما