اجرای طرح پژوهشی توانبخشی شناختی اختلال گفتار دربیماران سکته مغزی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی

تاریخ : 1400/08/10

تعداد بازدید : 557

5 امتیاز از 7 رای

مجری یک طرح پژوهشی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی از نتایج مثبت توانبخشی شناختی اختلال گفتار ( آفازیا) در بیماران مبتلا به سکته مغزی با استفاده از تحریک الکتریکی مغز از روی جمجمه خبر داد.

دکتر"میرهادی سید عربی"عضو هیات علمی دانشگاه تبریز و مجری این طرح تحقیقاتی گفت: سکته مغزی یکی از علل اصلی مرگ ‌و میر و ایجاد ناتوانی در سنین مختلف به­ ویژه در بزرگسالی  محسوب می­شود.

 

وی افزود: این پژوهش نشان داد که با استفاده از شکل و محل قرارگرفتن الکترود ها و عبور میزان جریان دهی برحسب مشخصات و آناتومی بیماران مبتلا به سکته مغزی در جمجمه آنان ، می توان نسبت به بهبود افزایش توانبخشی شناختی اختلال گفتار در این گروه بیماران  امیدوار بود.

 

وی می گوید: برخی ازافرادی که دچار سکته مغزی می‌‌شوند ممکن است با اختلالات زبانی (آفازیا )  مواجه می شوند که دراین حالت آنها توانایی تولید کلام یا درک زبان را ندارند یا آنکه با هر دو مشکل روبرو خواهند شد.

 

وی  با اشاره به اینکه در اجرای این طرح یک گروه ۹ نفری از اساتید و محققان مشارکت داشتند   یادآور شد: دراین طرح ابتدا با اجرای روش های مختلف بر روی بیماران مبتلا به سکته­ مغزی و اختلال آفازیا از بیمارستان امام رضا (ع) تبریز و مقایسه آن‌ها ، راهکارهای مناسب جهت تشخیص ضایعه انتخاب شد و با ارائه شیوه های پیشنهادی این فرآیند به خوبی بهبود پیدا کرد.

 

مجری این طرح تحقیقاتی می افزاید: نتایج مطالعات و شبیه سازی در روند آزمایشات و بررسی های میدانی روی تصاویر MRI مغزی چند بیمار سکته­ی مغزی مبتلا به آفازیا بواسطه شکل‌های الکترودی مختلف و همچنین جریان دهی متفاوت نشان داد که اجرای این اقدامات می تواند باعث بهبود فرآیند توانبخشی شده و میزان مؤثر بودن آن را به طور چشمگیری افزایش دهد.

 

وی اعلام کرد:نتایج بدست آمده از اجرای این طرح پژوهشی نشان می دهد، بهبود قدرت تکلم بیماران تحت درمان با دستگاه بیشترازبیماران بدون دریافت این شیوه درمانی است.

 

وی اضافه کرد: نتایج این طرح پژوهشی درنشریات معتبربین المللی منتشرشده است.

 

نظر شما