رئیس انجمن علوم اعصاب : ایران در حوزه دانش علوم اعصاب و اعصاب شناختی در جایگاه نخست کشورهای منطقه قرار دارد

تاریخ : 1400/09/28

تعداد بازدید : 429

5 امتیاز از 2 رای

مشاور ارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در امر آموزش و رئیس انجمن علوم اعصاب اعلام کرد: براساس بررسی و ارزیابی نهادهای علمی بین المللی ، ایران در زمینه دانش علوم اعصاب و اعصاب شناختی با تلاش دانشمندان ، محققان ، متخصصان و دانشجویان در رتبه نخست کشورهای منطقه جای دارد.

دکتر "محمد حقی جغتایی" رییس  دهمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در گفت و گویی با اشاره به اینکه کشورمان با پست سر گذاشتن دیگر کشورهای منطقه از جمله ترکیه در حوزه علوم اعصاب و علوم شناختی پیشتاز است، گفت: ایران در حال حاضر رتبه نوزدهم جهانی در حوزه علوم اعصاب را به خود اختصاص داده است و در گرایش علوم اعصاب رفتاری در جایگاه سیزدهم ، در حوزه سلولی و مولکولی در ردیف هفدهم و نیز در حوزه هوش مصنوعی و علوم اعصاب دوازدهم جهانی است.

 

 رئیس انجمن علوم اعصاب ایران  با اشاره به برگزاری بزرگترین رویداد هم اندیشی علمی کشور در حوزه علوم اعصاب با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی  در اول دیماه امسال  در بستری مجازی در تهران ، افزود: این کنگره با هدف توسعه و گسترش همکاری های تحقیقاتی، آموزشی و تخصصی و نیز انتقال تجارب و یافته های علمی با شرکت دانشمندان علوم اعصاب، متخصصان علوم پایه و بالینی، دانشجویان دکتری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و رزیدنت ها برگزار می شود.

 

 رییس این همایش علمی خاطر نشان کرد: در این رویداد مهم علمی ، متخصصان، صاحبنظران و اندیشمندان در حوزه های علوم اعصاب پایه و بالینی آخرین یافته های تخصصی و پژوهشی درحوزه های علوم اعصاب ، علوم اعصاب شناختی، نقشه برداری از مغز، علوم اعصاب محاسباتی و نوروتکنولوژی را به اشتراک می گذارند.

 

دکتر جغتایی یادآور شد: در این همایش متخصصان برجسته علوم اعصاب از دانشگاه های معتبر داخلی و چندین کشور خارجی  از جمله ژاپن ، چین ، کره ، هند، ترکیه ، امریکا، کانادا، آلمان و گرجستان آخرین دیدگاه ها و نقطه نظرات خود در حوزه های علوم اعصاب  و اعصاب شناختی را در قالب سخنرانی ارایه و به اشتراک می گذارند.

 

وی خاطر نشان کرد: در دهمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی مباحث و موضوعاتی همچون نقشه برداری مغز،  علوم اعصاب محا سباتی،  بیماری صرع ، تحریکات مغزی،  نوروتکنولوژی ، اختلالات ناشی از ضایعات مغزی ، نوروژنتیک، توانبخشی شناختی در سالمندان و نیز بیماری کرونا و تاثیر آن بر سیستم عصبی مورد بحث ، تبادل نظر و گفت و گویی قرار می گیرد.

 

رئیس دهمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی تصریح کرد: جنبه های کاربردی و بالینی علوم اعصاب  در امرتشخیص، غربالگری و درمان بیماری ها و نیز همکاری و فعالیت بین رشته ای این حوزه برای رفاه و آسایش افراد جامعه در حوزه سلامت از رویگرد های علوم اعصاب می باشد.

 

وی اضافه کرد: در این همایش دو پنل  اختصاصی انجمن منطقه ای در حوزه علوم اعصاب با مشارکت ایران ، ترکیه و گرجستان نیز برگزار می شود.


وی با بیان اینکه علوم اعصاب به عنوان یکی از علوم استراتژیک و راهبردی مطرح است ، یادآور شد: در جریان این کنگره علمی همچنین هفتمین دوره جایزه مغز وشناخت اهوازی ویژه پژوهشگران جوان نیز برگزار می شود. این جایزه  به یاد پزشک بزرگ ایرانی قرن چهارم هجری بنام جایزه اهوازی نامگذاری شده است.
 

وی با اشاره به اینکه ریشه بسیاری از اختلالات سیستم عصبی مسائل شناختی و اختلال در عملکردهای شناختی است، گفت: با تشخیص به موقع بیماری ها  و توانمندسازی شناختی می‌توان روند توانبخشی بیماران  تسهیل شود.

 

دکتر جغتایی اضافه کرد: این رویداد علمی اول  تا سوم دی ماه امسال برگزار و تمامی  سخنرانی ها و ارائه مقالات در کنگره در بستر فضای مجازی صورت می گیرد.

نظر شما