فرازهایی از بیانات مقام معظم رهبری برای پیشبرد دانش علوم شناختی در کشور

تاریخ : 1400/11/02

تعداد بازدید : 507

5 امتیاز از 2 رای

رهبرمعظم انقلاب اسلامی سوم بهمن سال 97 دردیدار مدیران ، مسوولان و محققان ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، لزوم تعریف یک راهبرد بومی برای پیشبرد دانش علوم شناختی در کشور را مورد تاکید قرار دادند.

مقام معظم رهبری در این دیدار با اشاره به اینکه دانش علوم و فن آوری های شناختی دانشی جدید در دنیا است، گفتند: ملتی که امروز در دانش علوم و فن آوری های شناختی عقب بیافتد ، سرنوشتش ، سرنوشت آن ملت هایی است که در آغاز انقلاب صنعتی عقب افتادند.

 

ایشان مسئولان ستاد توسعه علوم شناختی را به تعیین اولویت‌ها و هدف های لازم توصیه کردند و افزودند: در همه عرصه های علوم شناختی، ابتدا باید هدف گذاری‌ ها مشخص و سپس طرح و پروژه، تعریف شود و در اختیار پژوهشگر و محقق قرار گیرد.

 

حضرت آیت الله خامنه ای  در بخشی دیگر از بیانات خود یادآورشدند در مسیر شناخت این علوم که با استدلال و منطق سروکار دارد، بگونه ای حرکت کنید که زمینه معرفت بیشتر خداوند حاصل شود.

 

مقام معظم رهبری  در ادامه سخنانش دو توصیه خظاب به جوانان ، محققان و دست اندرکاران حوزه های دانش و علم اظهار داشتند: برای پیشرفت علمی از همه توانایی های غربی ها استفاده کنید و از سوی دیگر هیچگاه به برنامه ها و توصیه های غربی ها اعتماد نشود.

 


ایشان با تأکید بر اینکه همواره باید به توصیه غربی‌ها با سوءظن نگریسته شود، افزودند: کشورهای غربی که امروز بیشترین پیشرفت‌ها را در زمینه علوم جدید دارند، بیشترین جنایات را نیز در طول تاریخ بر ضد ملت‌ها مرتکب شده اند و به خود حق می دهد با ایجاد ترس و اضطراب در تصمیم گیری ها و نیز ذهن اثر بگذارد.

 

حضرت آیت الله خامنه ای  در این دیدار تصریح کردند: شتاب حرکت علمی کشور نباید کاهش یابد و یا متوقف شود، بلکه این شتاب باید برای سال های طولانی و تا رسیدن به نقطه اوج علمی حفظ تقویت شود.

 

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با قدردانی از زحمات و دستاوردهای علمی مسئولان و محققان و دانشمندان ستاد توسعه علوم شناختی افزودند: پیشرفت‌های علمی بشر و گشوده شدن دریچه های جدید برای شناخت بیشتر از نظم عجیب و پیچیدگی های حیرت آور عالم خلقت، مستلزم شکرگزاری است، زیرا انسان را به معرفت الهی نزدیک تر می کند.

 

نظر شما