طراحی و تولید بازی های شناختی مورد حمایت قرار می گیرند

تاریخ : 1401/05/02

تعداد بازدید : 287

5 امتیاز از 2 رای

درنشست مشترک تنی چند از مدیران ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و طراحان و تولید کنندگان اسباب بازی ها رومیزی ، حمایت از طراحی و تولید بازی های شناختی مورد تاکید قرار گرفت.

دراین نشست تحت عنوان "۱۰۰ میز ۱۰۰ بازی" درباره اهمیت مهارت های شناختی و ترویج آن از طریق طراحی و تولید اسباب بازی ها گفت و گو شد و دکتر "محمود تلخابی "دبیر کارگروه بازی های شناختی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی گفت: بازی های شناختی ابزاری برای توانبخشی و ارتقای سرمایه های شناختی بحساب می آیند و سبب افزایش مهارت های یادگیری و تفکر بویژه درمیان کودکان می شوند.

 

دکتر"سید محمد مهدوی" مدیرکارگروه توسعه اکوسیستم شناختی ستاد توسعه علوم شناختی نیزدراین نشست  سیاست های حمایتی این ستاد از استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان فعال درحوزه علوم شناختی را تشریح و طراحی و تولید بازی های شناختی را حائز اهمیت دانست.

 

وی با اشاره برلزوم بازاریابی برای تولید بازی های شناختی گفت: ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی، طراحان و گروه‌ها دست اندرکار در این حوزه را به سمت مستقل شدن و رقابت در بازار واقعی تشویق می‌کند.

 

دکتر"مهدیه کرمی" کارشناس این ستاد نیز درادامه این نشست از تولیدکنندگان و طراحان بازی‌های رومیزی خواست تا با ثبت طرح‌های خود از امتیازات شناختی نهاد اعتباربخش بازی های شناختی بهره مند شوند.

 

وی گفت: نهاد اعتباربخش بازی‌های شناختی با هدف شناسایی و ارزیابی و حمایت از بازی های شناختی با همکاری شورای نظارت بر اسباب بازی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرایی شده است.  

 

ارتقا سرمایه شناختی یکی از ابزارهای توسعه و پیشرفت جامعه به شمار می رود و بازی یکی از فرصت­هایی است که می­تواند موجب پرورش کارکردهای اجرایی و ارتقا سرمایه شناختی شود.

 

امروزه بازی های شناختی از جایگاه ویژه‌ای در حوزه ارزیابی و توانبخشی شناختی در کودکان و بزرگسالان برخوردارند و به عنوان بخش جدایی ناپذیر رشد و تحول کودک و به عنوان ابزاری ارزان و دردسترس برای همه اقشار، از مهمترین عواملی است که زمینه ایجاد وگسترش مهارت­های جدید حرکتی، شناختی وزبانشناختی، رافراهم می‌­کند.

 

نظر شما