تفاهم نامه سه جانبه برای توسعه علوم شناختی

تاریخ : 1392/10/22

تعداد بازدید : 1555

5 امتیاز از 2 رای

تهران-ایرنا- ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و وزارتخانه های علوم،تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تفاهم نامه سه جانبه ای به منظور آموزش، پژوهش و توسعه علوم شناختی امضا کردند.

filereader.php?p1=main_8a31f38c7778af153

به گزارش ایرنا، دکتر سید کمال خرازی، دبیر ستاد راهبردی توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم نامه سه جانبه ای با دکتر رضا فرجی دانا وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری و دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی امضا کردند.

این تفاهم نامه به منظور هم افزایی تلاش های جاری در هر سه نهاد مسوول در زمینه آموزش، ترویج و تربیت نیروی انسانی ، پژوهش و توسعه دانش و فناوری های شناختی شکل گرفته است.

در این تفاهم نامه تشکیل کارگروه مشترکی برای برنامه ریزی و تهیه و تدوین برنامه های اجرایی در زمینه آموزش، پژوهش و ارایه خدمات علمی، اجتماعی و درمانی پیش بینی شده است.

علوم و فناوری های شناختی در سند نقشه جامع علمی کشور جزء اولویت های الف ذکر شده است .ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با تصویب سند راهبردی علوم و فناوری های شناختی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شده است تا به سیاست گذاری و ظرفیت سازی برای توسعه علوم و فناوری های شناختی در کشور بپردازد و فرصت های حمایتی را برای تولید ، ترویج و بهره گیری از این دانش نوین در توسعه ملی فراهم آورد.

علوم شناختی یکی از شاخه های جدید علمی میان رشته ای نو و پویا است که در آن مغز و کارکردهای شناختی آن مورد مطالعه روشمند و منظم علمی قرار می گیرد.این حوزه از دانش در کنار فناوری نانو، فناوری زیستی و فناوری اطلاعات مجموعه دانش های همگرا(NBIC) را تشکیل می دهند که امید می رود تحولی ژرف در زندگی بشر ایجاد کنند.

در واقع این رشته از زیر مجموعه علوم اعصاب ، روان شناسی، زبان شناسی،هوش مصنوعی و فلسفه ذهن تشکیل شده است و کاربرد وسیعی در حوزه هایی مانند آموزش و پرورش، جامعه شناسی، علوم سیاسی، علوم اطلاعات و ارتباطات رسانه های گروهی، مهندسی پزشکی، مهندسی فرمان و کنترل و حتی علوم دفاعی و جنگ دارد.
نظر شما