معرفی طرح پژوهشی بررسی اثرات استرس حاد و مزمن بر پاداش ناشی از نیکوتین در موش های آزمایشگاهی در کانال آپارات ستاد علوم شناختی

تاریخ : 1397/05/06

تعداد بازدید : 515

5 امتیاز از 2 رای

با هدف گسترش فعالیت های تحقیقاتی در حوزه های مرتبط با علوم شناختی، دهمین ویدئو کلیپ معرفی پروژه های تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در کانال آپارات این ستاد، به طرح پژوهشی "بررسی اثرات استرس در موش های آزمایشگاهی" اختصاص دارد.

براساس این طرح پژوهشی ، قرار گرفتن در معرض انواع مختلفی از استرس ها تمایل به استعمال دخانیات ( سیگار) را افزایش می دهد و استرس القا شده توسط عوامل استرس زا منجر به مختل شدن عملکرد طبیعی بدن شده و با  رها سازی هورمون­های استرس ، شرایط بروز انواع بیماری ها در بدن را فراهم می کند.

 

 نتایج این تحقیق همچنین نشان می دهد که  استرس می تواند عملکرد "نورون ها " را تغییر داده و میزان رهاسازی مواد شیمیایی را در نواحی مختلف مغزی تحت تاثیر قرار دهد،

 

نتایج این طرح که در آزمایشگاه علوم اعصاب دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران انجام شده است، نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض استرس می تواند اثرات مخرب نیکوتین بر مغز را تشدید کند و این اثرات بشدت عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهند و از آنجایی که در تحقیق حاضرتغییرات وسیعی از پروتئین های مهم بویژه فاکتورهای نسخه برداری از ژن که در بروز اثرات استرس و پاداش در نواحی مختلف مغزی دخالت دارند، مشاهده شده است، می توان چنین نتیجه گرفت که اثرات بصورت پایدار عملکرد مغز را تغییر می دهند.

 

محققان معتقدند اگرچه این مطالعه برروی حیوانات آزمایشگاهی انجام شد، اما نتایج آن قابل تعمیم به انسان است و  می گویند کنترل شرایط استرس زا در جامعه بویژه در خانواده ،نقش بسزایی در پیشگیری از بروز رفتارهای پر خطر مانند سیگار کشیدن دارد.

 

تحقیقات نشان می دهد که دوران نوجوانی همراه با بلوغ یکی از بحرانی ترین دوره های زندگی هر فرد است که می تواند با شروع مصرف سیگار همزمان شود و استفاده از تنباکو و ورود ماده موثر آن یعنی نیکوتین به بدن در سنین پایین تر،  ریسک بالایی برای القا وابستگی به مواد را ایجاد می کند.

 

علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس  https://www.aparat.com  مراجعه کنند.

نظر شما