معرفی طرح پژوهشی طراحی و ساخت یک سیستم ثبت سیگنال عصبی در کانال آپارات ستاد علوم شناختی

تاریخ : 1397/05/08

تعداد بازدید : 1603

5 امتیاز از 3 رای

به منظور معرفی طرح های تحقیقاتی در حوزه علوم شناختی و آشنایی علاقه مندان با فعالیت های علمی و پژوهشی اساتید و دانش پژوهان ، یازدهمین ویدئو کلیپ معرفی پروژه های تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در کانال آپارات این ستاد، به طرح پژوهشی در حوزه "ثبت سیگنال¬های عصبی از مغز " اختصاص دارد.

سیستم عصبی در میان بخش ­های مختلف بدن انسان ، یکی از ناشناخته­ ترین و پیچیده ­ترین قسمت ­های بدن بحساب می آید و به همین دلیل درمان بیماری ­های مرتبط با سیستم عصبی از سخت­ ترین درمان ­ها محسوب می ­شود.

 

دکتر" محمد حسین مقامی " یکی کارشناسان ارشد ستاد علوم شناختی و از اعضای این طرح تحقیقاتی می گوید:  اگرچه نخستین پژوهش ­ها در زمینه مطالعه سیستم عصبی انسان و­ بازگرداندن توان حرکتی به بیماران ناتوان حرکتی با استفاده از تحریک الکتریکی، به سالیان بسیار دور باز می گردد ، اما در دهه 60 میلادی و همزمان با پیشرفت سریع "علم میکروالکترونیک " امکان ساخت "آرایه ­های میکروالکترود " فراهم شد و محققان فعال در زمینه­ های مهندسی و پزشکی را بر آن داشت تا فعالیت ­خود  را برای درک سیستم عصبی در سطح سلول، در زمینه ­های تحریک سلول­های عصبی و همچنین ثبت فعالیت­ سیگنال­ های عصبی بیشتر کنند.

 

وی گفت : اکنون پس از گذشت نیم قرن ، دنیا شاهد پیشرفت ­ها و موفقیت­های بزرگی در زمینه ساخت و تهیه ریز سیستم ­های قابل کاشت در بدن است.

 

به گفته وی ساخت ریز سیستم­ های تحریک عصبی برای درمان ناشنوایی با استفاده از کاشت ریزسیستم مجرای حلزونی ، روش تحریک عمقی مغز برای درمان بیماری پارکینسون ، دستگاه تنظیم ضربان قلب، پروتزهای بینایی برای بازگرداندن حس بینایی به نابینایان و همچنین ساخت تمامی ریز سیستم­ ها برای درمان معلولیت یا مدیریت درد ، بیانگر تلاش های فراوان محققان در دستیابی به موفقیت ها در نتیجه پیشرفت علم است .

 

 این محقق می افزاید:  ریز سیستم ­های ثبت فعالیت­های سیگنال عصبی، کمک فراوانی به محققان حوزه عصب­شناسی در زمینه شناخت سیستم عصبی کرد و پیشرفت ­ها در این زمینه به حدی است که امروزه سیگنال­های عصبی امکان کنترل اندام­ های مصنوعی و یا حرکت اشاره ­گر بر روی صفحه نمایش را به طور مستقیم توسط فکر انسان فراهم کرده است.

 

محوریت پروژه معرفی شده در این ویدئو کلیپ، طراحی و پیاده ­سازی یک سیستم ثبت هشت کاناله "الکتروکورتیکوگرام" به سرپرستی آقای دکتر امیر مسعود سوداگر در آزمایشگاه مدارها و سیستم های مجتمع دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برای ارتباط با سیستم عصبی می باشد که می­ تواند عمل ثبت فعالیت ­های برون غشایی مغز را انجام دهد.

 

علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس   https://www.aparat.com مراجعه کنند.

 

نظر شما