ستاد توسعه علوم شناختی در مسیر توسعه ریزسیستم های قابل کاشت در بدن

تاریخ : 1397/05/13

تعداد بازدید : 493

5 امتیاز از 3 رای

با هدف توسعه سیستم های ثبت سیگنال های عصبی و تحریک سلول های مغزی ، ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی می کوشد با اجرای برنامه های گسترده حمایتی ، محققان و متخصصان فعال در زمینه های مهندسی و پزشکی در کشورمان را به فعالیت در زمینه های طراحی ، ساخت ، و استفاده از ریز سیستم های قابل کاشت در بدن به منظور تحریک سلول های مغزی و همچنین ثبت سیگنال های عصبی تشویق و ترغیب کند.

دکتر " محمد حسین مقامی " مدیر کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد علوم شناختی می گوید: در میان بخش­های مختلف بدن انسان، سیستم عصبی یکی از ناشناخته­ترین و پیچیده­ترین قسمت­های بدن است و به همین دلیل درمان بیماری­های مرتبط با سیستم عصبی از سخت­ترین درمان­ها  محسوب می شود.

 

 

وی افزود: نخستین پژوهش­ها در زمینه مطالعه سیستم عصبی انسان و­ بازگرداندن توان حرکتی به بیماران ناتوان حرکتی با استفاده از تحریک الکتریکی به سال های  بسیار دور باز می گردد ، اما  همزمان با پیشرفت سریع علم  امکان ساخت آرایه­های میکروالکترود فراهم شد و محققان را بر آن داشت تا  فعالیت خود برای درک سیستم عصبی در سطح سلول، تحریک سلول­های عصبی و همچنین ثبت فعالیت­ سیگنال­های عصبی را بیشتر کنند.

 

 

کارشناس ارشد ستاد علوم شناختی گفت : امروزه تحریک عصبی برای  درمان ناشنوایی ، تحریک عمقی مغز برای درمان بیماری پارکینسون ، تنظیم ضربان قلب ، بازگرداندن حس بینایی به نابینایان  و در نهایت درمان معلولیت و مدیریت درد ، با استفاده از ریزسیستم­های قابل کاشت در بدن امکان پذیر است .

 

 

وی اضافه کرد: ریزسیستم­های ثبت فعالیت­های سیگنال عصبی، امکان کنترل و یا حرکت اشاره­گر بر روی صفحه نمایش را به طور مستقیم توسط فکر انسان فراهم کرده است و همچنین ریزسیستم­های قابل کاشت در بدن می­توانند علائم حیاتی بدن انسان مانند فشار خون، فشار داخل چشم و جمجمه را اندازه­گیری کرده و برای مطالعه و یا مراقبت از بیمار به بیرون از بدن وی ارسال کنند.

 

 

دکتر "مقامی"  یادآور شد :  یکی از کاربردهای ریزسیستم­های قابل کاشت در بدن، مدارهای واسط مغز و ماشین است ، بطوری که امروزه ارتباط بین مغز و ماشین، امکان شناسایی، دسته بندی و مطالعه برروی فعالیت­های الکتریکی مغز و استفاده از آن به عنوان یک فرمان کنترلی برای انجام یک فعالیت مشخص شده در دنیای خارج را فراهم کرده است.

 

 

وی گفت: کاربردهای عمده مدارهای واسط مغز و ماشین می­توان به پژوهش­های بنیادین در علوم شناختی شامل درمان برخی بیماری­های شناختی مثل اوتیسم، و یا ارتقای توجه و حافظه اشاره کرد. از دیگر کاربردها، بحث بازتوانی افراد دچار نواقص حرکتی مانند افراد دچار فلج اعضای بدن است که دارای اهمیت ویژه می­باشد.

 

 

عضو ستاد علوم شناختی می افزاید:  با توجه به نقش ریز سیستم های قابل کاشت در بدن برای درمان بسیاری از اختلالات و ناتوانی های حرکتی ، ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی تلاش مضاعفی را برای حمایت از پژوهشگران، محققان و متخصصان در رشته های مهندسی و پزشکی در امر طراحی ، ساخت و استفاده از این نوع فن اوری ها ی پیشرفته علمی  معطوف داشته است.

 

وی گفت: به همین منظور گروه ایمپلنت مغزی  برای حمایت از مبتکران، محققان و متخصصان در ستاد علوم شناختی تشکیل و سیاست حمایت از توسعه فن آوری های شناختی بطور جدی در حال پیگیری و اجرا است.

 

 

وی گفت: امید است  با  توسعه فن آوری های شناختی ، گام های اساسی برای درمان اختلالات عصبی و ناتوانی های حرکتی در کشور برداشته شده و نیاز جامعه به برخورداری از پیشرفت های علمی هرچه بیشتر فراهم شود.

نظر شما