طرح پژوهشی"شناسایی رابطه بین دوک‌های خواب و فرایند تثبیت حافظه" درکانال آپارات ستاد علوم شناختی

تاریخ : 1397/06/12

تعداد بازدید : 399

5 امتیاز از 1 رای

ویدئو کلیپ دیگری از معرفی پروژه های تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در کانال آپارات این ستاد، به طرح پژوهشی "شناسایی رابطه بین دوک‌های خواب و فرایند تثبیت حافظه" اختصاص یافت.

این اقدام به منظور معرفی طرح های تحقیقاتی در حوزه علوم شناختی و آشنایی علاقه مندان با فعالیت های علمی و پژوهشی اساتید و دانش پژوهان صورت می گیرد.

 

"خواب " به عنوان یکی از مکانیزم‌ های موثر در تثبیت حافظه شناخته شده است. در طول فرایند تثبیت، حافظه‌ای که به تازگی ثبت شده است به حافظه بلند مدت انتقال پیدا می‌کند. کیفیت ثبت حافظه به طول زمان خواب، میزان انگیزه برای یادآوری، نوع حافظه و همچنین مراحل مختلف خواب بستگی دارد.

 

علیرغم مطالعات گسترده‌ای که در این زمینه انجام شده است، هنوز به طور دقیق مشخص نشده که هر یک از مراحل خواب چگونه بر روی حافظه‌های مختلف اثر می‌گذارد و اجماعی در دانشمندان برای بازه فرکانسی دقیق دوک‌ها وجود ندارد. عوامل مختلفی مانند سن و چرخه خواب بر روی تغییرات زمانی و مکانی دوک‌ها موثر هستند.

 

پروژه "شناسایی رابطه بین دوک‌های خواب و فرایند تثبیت حافظه" با همکاری ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری انجام شده است و در این پروژه با استفاده از ثبت سیگنال‌های EEG افراد در خواب، دوک‌ها و ویژگی‌های آنها را در افراد مختلف و در مراحل مختلف خواب بخصوص مرحله دو خواب NREM و نوسانات SWS شناسایی و رابطه بین این ویژگی‌ها و عملکرد افراد در آزمون‌های حافظه قبل و بعد خواب مورد بررسی قرار گرفته است.

 

 علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد https://www.aparat.com مراجعه کنند.

نظر شما