مشاور ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در دوازدهمین کنگره بین المللی"دانش اعتیاد"، خواستار گسترش فعالیت های تحقیقاتی و تخصصی در امر پیشگیری از اعتیاد و درمان و توانبخشی معتادان شد

تاریخ : 1397/06/14

تعداد بازدید : 499

5 امتیاز از 3 رای

دکتر" محمد تقی جغتایی " مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در امور آموزش و رییس دوازدهمین کنگره بین المللی "دانش اعتیاد" در مراسم گشایش این همایش ملی و بین المللی اعلام کرد: معضل اعتیاد یک مشکل عمده در حوزه سلامت شناخته می شود و برای مقابله با این پدیده باید فعالیت های علمی ، تحقیقاتی در امر پیشگیری ، درمان و توانبخشی گسترش یابد.

وی در این مراسم که  دکتر " انوشیروان محسنی بند پی" سرپرست وزارت تعاون ، کار و رفاه  اجتماعی و نیز جمعی از  مقام ها و مسوولان ارشد  مراکز و نهادهای علمی ، آموزشی ، بهداشتی و خدمات درمانی ، اساتید و دانشجویان شرکت داشتند، برگزاری کنگره بین المللی دانش اعتیاد را فرصتی مناسب برای تبادل تجارب و یافته های در حوزه های مختلف در ارتباط با دانش اعتیاد یاد کرد و ارایه رویکرد سازنده درامر سیاست گذاری ، پیشگیری و درمان این پدیده اجتماعی را ضروری دانست.

 

دکتر "جغتایی " در این کنگره که با حمایت ستاد توسعه علوم و فن اوری های شناختی برگزار شده است، با اشاره به اینکه تمامی ابعاد دانش اعتیاد از جمله مداخلات درمانی و شناختی در این همایش مورد بررسی قرار می گیرد، افزود: عوارض شناختی اعتیاد و راه های بازتوانی شناختی آن از موضوعات مهم در کنگره بین المللی دانش اعتیاد است.

 

 وی  در این کنگره بین المللی که ده تن از محققان و متخصصان رشته های علمی مرتبط با دانش اعتیاد از کشورهای اروپایی، امریکا و  استرالیا نیز شرکت دارند. همچنین افزود : تلاش می شود براساس یافته های محققان ، مکانیزم ها و روش های مناسب در امر پیشگیری از اعتیاد و نیز توانمندسازی معتادان تدوین و در سیاست گذاری ها مورد توجه قرار گیرد. 

 

دکتر "حامد اختیاری " دبیر علمی این کنگره نیز در سخنانی پیشگیری از اعتیاد را یک امر حیاتی دانست و خواستار اتخاذ رویکردهای سازنده برای مقابله با پدیده شوم اعتیاد شد.

 

وی گفت: در این کنگره اساتید، صاحب نظران، اندیشمندان، پژوهشگران و دست اندرکاران علمی، تحقیقاتی و تخصصی در سطوح ملی و بین المللی، نقطه نظرات و تجارب خود در زمینه آخرین یافته های پژوهشی در حوزه اعتیاد از منظر علوم پایه، بالینی، اجتماعی، حقوق و اثرات و پیامدهای مصرف مواد اعتیادآور را  به اشتراک می گذارند.

 

 در این مراسم  به دانشمندان و محققان جوان در حوزه های مختلف بواسطه انجام فعالیت های تحقیقاتی و ارایه راهکارهای مفید در امر پیشگیری از اعتیاد و بازتوانی شناختی مبتلایان به این معضل اجتماعی ، دیپلم افتخار و جوایزی نیز اهدا شد. 

 

این کنگره از سوی مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و شماری از مراکز پزشکی، تحقیقاتی، اجرایی برگزار شده است. 

 

کنگره بین المللی دانش اعتیاد به مدت سه روز و تا شانزدهم شهریور ماه امسال در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران  ادامه دارد.

نظر شما