طرح پژوهشی طراحی و ساخت نانو پروب های فعال الکتریکی جهت امکان سنجی سنجش اختلالات سلولی عصبی و مغزی در کانال آپارات ستاد توسعه علوم شناختی

تاریخ : 1397/07/09

تعداد بازدید : 405

5 امتیاز از 2 رای

نوزدهمین ویدئو کلیپ معرفی پروژه های تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در کانال آپارات این ستاد به منظور معرفی طرح های تحقیقاتی در حوزه علوم شناختی و آشنایی با فعالیت های علمی و پژوهشی اساتید و دانش پژوهان، به طرح پژوهشی در حوزه طراحی و ساخت نانو پروب های فعال الکتریکی جهت امکان سنجی سنجش اختلالات سلولی عصبی و مغزی اختصاص دارد.

روش های نوین تشخیص اختلالات سلول های مغزی بر پایه نانو فن آوری ، جایگاه مهمی در تحقیقات پزشکی دارد و در این میان روش های تشخیص الکتریکی به علت ممزوج بودن با فن آوری های پیشرفته می تواند نسل جدیدی از ابزارهای تشخیصی با دقت و سرعت بالا را معرفی کند.

 

 نانو پروب های فعال الکتریکی از جنس سیلیکون یکی از مواردی است که از نظر محققان کمک شایانی به سیگنال گیری های موضعی از سلول های مغزی و عصبی با دقت تک سلولی و تخریب حداقل می کند.

 

این روش نسل جدیدی از ثبت الکتریکی از سلول های عصبی را با هدف تشخیص اختلالات در عملکرد نورونی را در شرایط بیماری ازجمله بیماری های نورودژنراتیو مثل آلزایمر ایجاد خواهد کرد، در عین اینکه برهمکنش مناسبی بین نانو فناوری (نانوالکترونیک) و نوروفیزیولوژی ایجاد می کند که منشاء تحقیقات بسیار متنوع تری در این حوزه شده است.

 

محققان آزمایشگاه پژوهشی ادوات نانو بیوالکتریک دانشگاه تهران در طرح تحقیقاتی "طراحی و ساخت نانو پروب های فعال الکتریکی جهت امکان سنجی سنجش اختلالات سلولی عصبی و مغزی" موفق به ساخت نانو پروب های الکتریکی فعال از جنس نانوتیوب های سلیکونی با قابلیت قرار گرفتن بر روی میکروسکوپ  شده اند و از طریق این پروب ها، بطور مستقیم از سطح بیرونی و درون مغزی سیگنال گیری الکتریکی انجام شده است.

 

این نانو پروب ها جهت سیگنال گیری مستقیم از سلول های عصبی مغزی استفاده می شوند. ساخت این نانوتیوب های سیلیکونی امکان کاربرد آنها را در شناسایی اختلالات عملکردی سلولهای عصبی از طریق ثبت تغییرات الگوهای الکتریکی سلولها (مثل امپدانی و فاز امپدانس) بدست آمده از سیگنال های خوانده شده را بوسیله محققان ایرانی فراهم کرده است.

 

 علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس   https://www.aparat.com مراجعه کنند.

 

نظر شما