با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی/ تلاش محققان برای ارایه راهکارهای مناسب جهت درمان آلزایمر و عوارض شناختی ناشی از آسیب های مغزی

تاریخ : 1397/07/11

تعداد بازدید : 498

5 امتیاز از 2 رای

مجری یک طرح تحقیقاتی درحوزه علوم شناختی اعلام کرد: " با اجرای طرح پژوهشی "دلیل اصلی سمیت پروتئین تاو طی آلزایمر و آسیب های مغزی" که با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به اجرا در آمده است، امید می رود راهکارهای مناسب جهت درمان این بیماری و عوارض شناختی ناشی ازآسیب های مغزی ارایه شود.

دکتر "کوروش شاه‌ پسند" عضو هیات علمی پژوهشگاه "رویان " و مدیر بخش مغز و علوم شناختی این پژوهشگاه، علت ابتلای به بیماری آلزایمر را مرگ تدریجی سلول‌های عصبی دانست و گفت: این بیماری به واسطه تغییر ماهیت یک پروتئین درون سلولی به نام "تائو"  که به شکل نرمال در بدن وجود دارد و در شرایط خاص دستخوش تغییرات شده و ماهیت سمی و مضر پیدا می‌کند، بوجود می آید.

 

وی افزود: محققان در این تحقیق ، مکانیسم "سمیت سیس پروتئین  تاو"  و دلیل اصلی مرگ نورون ها را مشخص کردند که گامی .شگرف  در درمان .گروه  متنوعی از بیماری های شناختی خواهد بود.

 

این محقق خاطر نشان کرد: بیماری آلزایمر یک ناهنجاری عصبی با تحلیل تدریجی قدرت شناختی است و از آنجا که اختلالات حافظه ای بارزترین نمود در بیماران می باشد، لذا غالبا این بیماری تحت عنوان تحلیل حافظه شناخته می شود.

 

عضو هیات علمی پژوهشکده رویان اضافه کرد: آسیب های مغزی که مسبب ایجاد اختلالات شناختی هستند ، الگوی مشترکی با آلزایمر از نظر تولید و انباشت فاکتورهای "پاتوژنیک" دارند . 

 

به گفته وی مغز بیماران مبتلا به آلزایمر ، حاوی دو دسته عامل پاتوزنیک هستند  که بخش نخست  مشتمل بر پروتئین" بتا آمیلوئید" و دسته دوم متشکل از پروتئین" تاو هیپرفسفوریله " می باشند  و" هیپر فسفوریلاسیون تاو" زودتر از مرگ نورون ها و اضمحلال شناختی رخ می دهد.

 

مجری این طرح تحقیقاتی با بیان اینکه " سیس تاو"  بشدت خواص" نوروتوکسیک " داشته و باعث مرگ سلول های عصبی می شود و  که بوضوح حضور آن به عنوان گرداننده اصلی "نورودجنراسیون"  در طی آلزایمر و آسیب های مغزی اثبات شده است، گفت: با این وجود، مکانیسم مولکولی مرگ نورون ها طی تاوپاتی همچنان ناشناخته باقی مانده است و تعیین مسیرها و دلایل" نورودجنراسیون"  به "نوروساینتیست ها" ،  در جهت یافتن درمان بیماری های اختلالات شناختی کمک خواهد کرد.

 

وی با اعلام اینکه متخصصان با استفاده از دستاوردهای این تحقیق ، قادر خواهند بود تا سایر بیماری های "نورودجنراتیو"  وابسته به" تاو"  را از دیدگاه "سیس تاو ترانسلوکیشن"  بررسی نمایند و در واقع مطالعه پیشنهادی پنجره های جدیدی به سوی ناهنجاری های شناختی متاثر از" تاوپاتی " می گشاید که .شگرفی عظیم در درمان  گروه متنوعی از بیماری های شناختی خواهد بود.

 

دکتر "شاه پسند " همچنین گفت: از آنجا که ناهنجاری های عصبی و شناختی متاثر ازپروتئین " تاو"  به نسبت فراوان و چشمگیر می باشند، لذا نتیجه این تحقیق اثرات شگرفی بر سلامت عصبی و روانی جامعه دارد و نهایتا به درمان ناتوانایی ها ختم خواهد شد.

نظر شما