معرفی طرح پژوهشی "ساخت و توسعه تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک" در کانال آپارات ستاد

تاریخ : 1397/07/16

تعداد بازدید : 396

5 امتیاز از 2 رای

با حمایت گسترده ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، محققان پژوهشکده "لیزر و پلاسما "دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی این دانشگاه ، موفق به ساخت و توسعه تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری "تکنیک اپتوژنتیک "شدند.

این موفقیت با هدف گسترش دانش علوم شناختی در سطح کشور و ایجاد علاقمندی به ابعاد مختلف این دانش، در قالب یک ویدئو کلیپ که به معرفی طرح پژوهشی "ساخت و توسعه تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک" اختصاص دارد ، درکانال آپارات ستاد انتشار یافت.

 

"تکنیک اپتوژنتیک " که با تغییرات ژنتیکی سلول های هدف، امکان تحریک یا مهار عملکرد این سلول ها با استفاده از نور را فراهم می آورد، از جدیدترین ابزارهای هدف گیری اختصاصی سلول های عصبی و مطالعه سیستم عصبی می باشد.

 

با توجه به این که مطالعات علوم اعصاب شناختی در کشور دارای سابقه طولانی می باشد و محققان بسیاری در دانشگاه ها و مراکز علمی دراین حوزه در حال فعالیت هستند، یکی از زمینه های مورد نیاز این بخش به منظور ارتقای سطح فعالیت محققان و حرکت در مسیر کاربردی کردن نتایج مطالعات، توسعه ابزارهای مورد نیاز می باشد.

 

در این راستا با تشکیل و فعالیت گروه پیشران نوروفوتونیک در دانشگاه شهید بهشتی و حمایت های ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، بومی سازی تکنیک اپتوژنتیک در کشور انجام شده و کشور به دستاوردهای ارزشمندی در این حوزه دست یافته است.

 

 علاقمندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس https://www.aparat.com مراجعه نمایند.

نظر شما