معرفی طرح پژوهشی "ساخت سیستم جامع غربالگری اتیسم" در کانال آپارات ستاد توسعه علوم شناختی

تاریخ : 1397/07/23

تعداد بازدید : 593

5 امتیاز از 4 رای

با هدف ترویج و گسترش دانش علوم شناختی و فراهم آوردن زمینه های ایجاد علاقمندی به ابعاد مختلف این دانش، ویدئو کلیپی دیگر که به معرفی طرح پژوهشی "ساخت سیستم جامع غربالگری اتیسم" اختصاص دارد، درکانال آپارات این ستاد انتشار یافت.

"اتیسم " یکی از انواع اختلال­های عصب تحولی می ­باشد که در فرایند رشد، تکامل و تحول سیستم اعصاب شناختی، اتفاق­هایی رخ می­دهد که مسیر تکامل، آنگونه که در کودکان و افراد عادی به طور طبیعی طی می­شود، برای این دسته اتفاق نمی­افتد.

 

برآیند این نقص در عصب تحولی و عصب تکاملی، سبب محدودیت­های عمیق ذهنی، شناختی، روانی و به ویژه اجتماعی و ارتباطی می شود و افراد در کنش­های روزانه خود آنطور که متناسب با سن و جنسیت­شان از آنها انتظار می رود، عمل نمی­کنند.

 

خوشبختانه حوزه مرتبط با بیماری­های عصب تحولی، دارای سابقه مطالعاتی مناسبی در داخل کشور می­باشد و تاکنون دستاوردهای مهمی نیز از نتیجه تلاش­های محققان شاغل در این زمینه به چاپ رسیده است. از این­رو با توجه به روند رو به رشد گسترش بیماری­های عصب تحولی و به طور ویژه "اتیسم" در کشور، ستاد توسعه علوم و فن وآوری ­های شناختی با تلاش­های فراوان و متعدد می کوشد تا از پتانسیل­های موجود در کشور برای درمان و یا توانبخشی بیماران این حوزه استفاده شود.

 

در این راستا، طرح ساخت سیستم جامع غربالگری اولیه و کمک توانبخشی اتیسم، با مدیریت اساتیدی از انشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی مورد حمایت ستاد قرار گرفته است که علاقمندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس https://www.aparat.com مراجعه نمایند.

نظر شما